19e en begin der 20ste eeuw brak zich de overtuiging baan, dat de daar opgedane ervaringen en verkregen resultaten ook voor het dagelijksch leven groote diensten zouden kunnen bewijzen. Vooral bij oplossing toch van twee groote problemen is het, dat het psychologisch experiment nuttig kan zijn, n. 1. bij „Begabungs- forschung" en „Berufsberatung", daarnaast kan het echter nog in tal van andere richtingen worden benut. Vooral in de Vereenigde Staten, de bakermat van het „Taylor system" en „Scientific management", dat als fundamenteele eischen stelt, „the right man on thejight place" een probleem, dat Taylor zelf, ingenieur en geen psycholoog zijnde, niet heeft kunnen op lossenzag men in, welke groote voordeelen toepassing der weten schap kon opleveren. Met kracht ging men zich aan de beoefening wijden, veel droeg hiertoe ook bij de verschijning in 1908 van het bekende werk van Prof. H. Münsterberg „Psychologie und Wirt- schaftsleben"; Duitschland werd spoedig overvleugeld en vele jonge krachten gingen vandaar naar de Nieuwe Wereld een werk kring zoeken en de wetenschap steunen. De groote beteekenis van voorafgaand psychologisch onderzoek van arbeiders werd allerwege ingezien; Harvard-, Boston- en an dere University richtten leerstoelen op voor experimenteele psycho logie, schitterende laboratoria werden gesticht. Daarnaast gingen talrijke industriëele grootbedrijven over tot aanstelling van aan de onderneming verbonden bedrijfs-psychologen en bouw van eigen inrichtingen voor onderzoek. Dit alles heeft er toe bijgedragen, dat, bij het deelnemen aan den Wereldoorlog, in den loop van 1917, het Am. War Departement spoedig beschikking had over een staf van psychologen; vooroordeelen waren hier voor het psychologisch experiment niet meer te overwinnen, vroegere sceptici hadden zich tot warme enthousiasten bekeerd. Dit alles heeft er toe bijgedragen, dat bij het Am. leger het psychologisch onderzoek op een tot dusver ongekende wijze en in veel grootere afmetingen dan Pij een der andere oorlogvoerende naties is toe gepast. De daarbij gebruikte werkwijze, verkregen resultaten, aangewende methodes, enz. zijn belangwekkend en verdienen thans eenigszins nader te worden beschouwd. Het militair psychologisch onderzoek in de V. S. Uit de vorengaande beschouwingen zagen wij, welke factoren hebben bijgedragen tot het feit, dat, toen de V. S., in April 1917, aan de zijde der Gealliëerden in het wereldstrijdperk traden, door deze mogendheid werd beschikt over een keurkorps van beroeps psychologen. Dat Am. van deze omstandigheid profijt heeft ge trokken, zal elk lezer, die eenige visie heeft op het practische en 'energieke karakter dezer natie, duidelijk zijn. Niet het War Departement was het echter, dat inzag welke groote voordeelen het psychologisch onderzoek zou kunnen 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 14