zoowel gelijktijdig voor ontwikkelden, als voor minder ontwikkel den konden worden aangewend, terwijl daarbij de individuëele ontwikkeling slechts een zeer gering gewicht in de schaal zou mogen leggen. Verder mocht het onderzoek niet te veel tijd vorderen, de resultaten moesten snel en goed kunnen worden gecontroleerd, mogelijkheid van bedrog moest worden uitgesloten, enz. Dit alles waren factoren, waarmede bij opstelling van het werkprogram rekening was te houden, doch waaraan door de psychologische commissies, die de proeven ontwierpen, doeltref fend is voldaan. Het doel officieel aan de Psychologische Afd. en de betreffende onderzoekingen gesteld was: a. verleenen van hulp bij aanwijzing van voor den mil. dienst geestelijk ongeschikten; b. klassificatie der manschappen in verband met hun aanleg en psychische eigenschappen; c. daardoor mogelijk maken van het kiezen van geschikte personen voor verantwoordelijke functies. Deze gestelde doeleinden zijn evenwel verre overtroffen; menig maal hebben b. v. psychologen hunne medewerking verleend bij het ontdekken van simulaties, dikwijls hebben zij bij disciplinaire aangelegenheden licht en inzicht verschaft enz. Eenmaal ingevoerd werd alles gedaan om het onderzoek be kendheid te verschaffen en te steunen. Hiertoe werden b. v. bij de verschillende mil. eenheden herhaaldelijk door den daaraan toegevoegden „chief psychological examiner" besprekingen met offn gehouden, waarbij doel, werking, resultaten, enz. van het experiment uitvoerig werden besproken, gestelde vragen, gemaak te opmerkingen en kritiek werden behandeld. Steeds werd er daarbij met nadruk op gewezen, dat bij het onderzoek slechts omtrent een enkele, doch absoluut noodzakelijke, eigenschap van den man inzicht werd verkregen, n. 1. in zijn „general intelligence". Naast deze eene factor behooren echter voor mil. functies nog andere eischen te gelden; zoo zal b. v. bijna overal noodig zijn het kunnen handhaven van gezag. Kan iemand dit niet, hoe groot zijn intelli gentie ook moge zijn, hij zal nooit een goed militair leider worden. Veelal zal men dit echter bij iemand met grootere intelligentie aantreffen, daar hij door zijn geestelijke meerwaarde als regel een zeker overwicht in zijn onmiddellijke omgeving heeft. Beschouwen wij thans de wijze en werking van het onderzoek nader. Het psychologisch experiment maakt gebruik, zoowel van de meest nauwkeurige en fijnst gevoelige instrumenten als b. v. de Chronoskoop van Hipp, die tijdsdeelen tot in een duizendste van een seconde, de z. g. „Sigma" aangeeftals van de uiterst eenvoudige middelen, b. v. een opgevouwen papier waaruit een stuk is geknipt. Het eerste middel kan o. m. worden toegepast bij het vaststellen b. v. van de reactie-tijd van aspirant-vliegers ten opzichte van prikkels; het laatste om het voorstellingsvermogen van personen te kunnen nagaan. Hierbij wordt het papier opge- 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 16