vouwen, op zoodanige wijze dat allen dit duidelijk kunnen zien; daarna wordt uit het opgevouwen papier een, of meerdere, stukken geknipt; gevraagd wordt dan te teekenen, welk beeld het openge vouwen papier zal geven. Voor het psychologisch onderzoek nu van het Am. leger werd samengesteld een serie van 10 proefnemingen, de z. g. „tests". Deze hier elk voor zich afzonderlijk te behandelen zou te veel tijd en plaatsruimte vergen en zal daarom slechts door middel van enkele voorbeelden de gevolgde methode worden toegelicht en de richting worden aangegeven, waarin werd gearbeid. Het programma van het groepsgewijze test-onderzoek was onderverdeeld in twee afdeelingen, n. 1. Ie. het z. g. „Alpha exami nation", 2e. het z. g. „Beta examination". Al naar gelang van de rangschikking van de te onderzoeken personen werd öf het eerste, öf het tweede, soms beiden, toegepast. Steeds werd n. 1. begonnen met de te onderzoeken manschappen in drieën te splitsen en wel in groepen van: a. Personen die konden lezen noch schrijven, of onbekend waren met de Engelsche taal; b. personen die Engelsch met moeite lazen en schreven; c. personen die Engelsch uitstekend lazen en schreven. Op de eerste groep nu werd het z. g. Beta-onderzoek, op de derde groep het z. g. Alpha-onderzoek en op de tweede groep zoowel het Beta, als het Alpha-onderzoek toegepast. Dit laatste, opdat de man zijn rangschikking die bij den uitslag van het Alpha-onderzoek, als gevolg van zijn geringe kennis van het Engelsch, mogelijk te laag was nog kon verbeteren. Slechts indien de resultaten van een man van de derde groep bij het Alpha- onderzoek inferieur waren, werd hij nog volgens het Beta-program onderzocht. Het psychologisch onderzoek vond steeds zoo spoedig mogelijk na het indiensttreden plaats en werd aan de verschillende deelne mers het doel van het experiment te voren duidelijk uiteengezet. Het Alpha-onderzoek vorderde 40 a 50 minuten, geschiedde in groepen van 100 tot 200 man en omvatte 8 seriën van tests; het Beta-onderzoek duurde als regel 50 a 60 minuten, met een maxi mum van 60 man per groep en omvatte 7 seriën van tests. Voor elk der seriën werden afzonderlijke gedrukte formulieren gebruikt, terwijl wijders zorg werd gedragen, dat bij de beantwoording der diverse opgaven zoo weinig mogelijk diende te worden geschreven. De eischen van het Alpha- en Beta-onderzoek waren vrijwel gelijk; tusschenbeiden bestond echter dit onderscheid, dat het Beta-onderzoek vrijwel het Alpha-onderzoek in beeld was. De tests op zich zelf zijn schijnbaar zeer eenvoudig; dit nu is het geval bij vrijwel alle psychologische tests. De groote moeilijk heid is echter steeds de mathematische waardeering der uitkom sten, het trekken van conclusies uit de resultaten, de correlatieve berekening van invloeden als herhaling, voorbereid zijn, etc. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 17