dienst en bij het vertrek met buitenlandsch verlof kunnen die reglementen en voorschriften als regel worden afgeschreven. Zou dit voor een enkel exemplaar geen gewicht in de schaal leggen, over het geheele leger omgeslagen zal dit aantal niet gering zijn. Ontvangt echter elke comp. (esk., batt., det.) rechtstreeks van de betrokken afd. van het D. v. O., c. q van een uitsluitend met de verstrekking van reglementen enz. belaste instelling, het aantal regl. en v. volgens formatiesterkte aan kader, ter uitreiking in bruikleen aan het aanwezige kader, dat die reglementen bij- vertrek weder moet inleveren, dan zullen vrijwel geen exemplaren verloren gaan. De administratie van een en ander behoeft bij de compn. enz. hierdoor niet verzwaard te worden, indien een practische regeling wordt getroffen; bij elke comp. kan men een en ander zelf zoo eenvoudig en handig mogelijk inrichten. De vermelding van de regl. en v. in het administratieboek en de aanteekening omtrent het al of niet in het bezit hebben van de voorgeschreven reglementen bij overgang van gegradueerden kunnen dan achterwege blijven, terwijl het opmaken van aanvragen van regl. en v. door de compagnieën vrijwel uitzondering zal zijn. Wat de officieren betreft, lijkt mij de tegenwoordige regeling te algemeen en te uitgebreid. In het Overzicht wordt n. 1. in hoofdzaak alleen gesproken van „officieren" en wordt geen onderscheid gemaakt tusschen offn., die de reglementen geregeld voor hun dienst noodig hebben en tusschen degenen, voor wie zulks niet het geval is en die bovendien de noodige reglementen in hun archief hebben. Om slechts enkele voorbeelden te noemen, waarom moeten alle offn. het „Uittreksel oorlogsrecht" in bezit hebben entevens de „Bepalingen uit het conventioneele oorlogsrecht", waarom de „Regelen beheer militaire gebouwen", het „Regl. voorloopig be heer mil. nalatenschappen", welk nut heeft het „Voorschrift Gymnastiek" en het „Voorschrift schermen" voor b. v. een Bat. Comdt., die over de voorschriften in zijn archief kan beschikken? De verschillende reglementen en voorschriften nagaande zou men nog verscheidene andere voorbeelden kunnen noemen. M. i. zouden alleen de voor hun dienst noodige regl. en v. verplichtend moeten worden gesteld voor de subalterne offn., aan wie ze dan voor éénmaal gratis moesten worden verstrekt. Adm. voorschriften voor troepenoffn. verplichtend te stellen, acht ik onnoodig; die zijn op de bureaux en worden voor zooveel noodig door het adm. kader medegevoerd. Voor Hoofdoffn. acht ik die verplichting niet noodig, daar ze over de regl. en v. uit hun archief knnnen beschikken. Dat door eene dergelijke regeling de reglementen minder zouden worden bestudeerd, acht ik niet aan te nemen; een officier, die zich op de hoogte wil stellen, zal zulks ook wel doen zonder 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 26