verplicht te zijn de reglementen in het bezit te hebben en voor degenen, die zich niet op de hoogte stellen van de voorschriften enz., helpen ook de, dikwijls niet bijgewerkte, reglementen niet, welke hij plichtmatig thuis heeft liggen. De Maleische reglementen, welke ook gedeeltelijk in het bezit moeten zijn van offn., zijn m. i., althans voor de oudere, geheel overbodig; alleen voor offn., die pas in Indië zijn en geen Maleisch kennen, acht ik ze noodig. Weet een officier, die reeds langer in Indië is, zich niet verstaanbaar te maken tegen de Inlandsche militairen, dan leert hij het vermoedelijk nooit en voor 't geval iemand zich van het inderdaad moeilijke „reglementen Maleisch" op de hoogte wil stellen, kan hij een reglement uit het archief naslaan. In het „Overzicht" komen ook voor de bijzondere orders voor de verschillende wapens, welke volgens A. O. 1878 No. 73 in het bezit moeten zijn van de betrokken officieren. Het nut hiervan is m i. nihil; niemand kijkt er in, als hij ze niet voor zijn dienst noodig heeft. Het voor officieren verplichte bezit van deze orders zou m. i. dan ook gevoegelijk kunnen vervallen. Als men het groote aantal regl. en v. nagaat dat in bedoeld overzicht voorkomt, daarbij let op de vele personen, archieven en bibliotheken, die in de termen vallen voor verstrekking en dan nog in aanmerking neemt, dat meestal een oplage voor zeer geruimen tijd wordt gedrukt, dan is het duidelijk, dat een res pectabele hoeveelheid boekwerkjes en gedrukten in voorraad en in omloop zal zijn en een niet onbelangrijk bedrag zal uitmaken. Of de hierboven aangegeven regeling goedkooper zoude zijn, weet ik niet, doch in elk geval worden hierdoor overbodige verstrekkingen vermeden. Waar wijzigingen in onze reglementen, blijkens de steeds verschijnende wijzigingsblaadjes, blijkbaar onvermijdelijk zijn, ware nog te overwegen om nieuwe reglementen enz. niet in te groote oplage te doen drukken, zoodat spoediger tot een bijge- werkten herdruk kan worden overgegaan, waardoor het lastige gebruik van de met vele inplaksels voorziene oude uitgaven wordt voorkomen en het bijwerken door nieuw aankomenden niet zoo omvangrijk wordt. 5. COMPAGNIESVLAGGEN door F. treffers. Door den generaal Schutstal is herhaaldelijk een stelsel van verbindingsdienst in het Baton aanbevolen berustend op het gebruik van gekleurde vlaggen. Men wilde m. i. ten onrechte er niet aan. Het heette niet „kriegsmaszig" en de zaak bleef zooals zij was. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 27