plaatsen te kunnen bezetten en hierdoor mede in verband met de af te kondigen blokkade van de geheele kust de overige Eur. mogendheden voor een fait accompli te stellen. Dit oogmerk is ten volle bereikt; naar de in die dagen in de couranten staande berichten te oordeelen, was de verrassing buitengewoon groot en voor meerdere mogendheden zelfs van onaangenamen aard. Het jaargetijde was zeer ongunstig (hoofdstuk 11); de in den herfst vaak voorkomende winden, in verband met de slechte gesteldheid der kust, maakte dat men groote moeilijkheden bij de ontscheping der troepen voorzag; uitstel was hier uit politieke overwegingen nog minder dan bij de 1ste Atjeh-expeditie het geval was, gewenscht. Dat, niettegenstaande de te verwachten moeilijkheden, de onderneming niet werd uitgesteld', pleit voor de energie der toenmalige It. regeering, terwijl het overwinnen dier moeilijkheden een bewijs is, dat de lt. Marine voor haar taak berekend was. Een gelukkige samenloop van omstandigheden was het, dat de manoeuvres van de vloot juist waren afgeloopen (of hield het tijdstip der manoeuvres verband met de verwikkelingen?), de schepen dus binnen zeer korten tijd gevechtsklaar konden worden gemaakt en de vloot onmiddellijk naar de Noordkust van Afrika en tegen de Turksche strijdkrachten ter zee kon worden gediri geerd. Opmerkelijk en zeer toe te juichen is het, dat uitgebreide voorbereidende maatregelen werden genomen en geen mis plaatste zuinigheid werd betracht. Tijdstip van aanvang der vijandelijkheden. Ook in dezen oorlog zien we, dat de vloot zich reeds eenigen tijd voor de vijandelijken kust, of in de nabijheid ervan, bevin dende, op ontvangst van het oorlogstelegram onmiddellijk tot de vijandelijkheden overgaat en we doen wijs er op te rekenen, dat in mogelijke conflicten iets dergelijks ook ons deel zal zijn. Door het gebruik van draadlooze telegrafie, waarvan thans alle oorlogsschepen zijn voorzien, wordt dit den aanvaller zeer ge makkelijk gemaakt. Niet alleen mogen we dan verwachten, dat op hetzelfde oogen- blik de zeekabels, doch ook de dicht aan zee gelegen stations voor draadlooze telegrafie zullen worden vernieldja zelfs is het niet uitgesloten, dat van uit de oorlogsschepen draadloos aan spionnen het uitbreken van den oorlog wordt geseind en we dus tegelijkertijd aanslagen op telegr. verbindingen (al of niet draadloos) en op voorname bruggen, tunnels enz. mogen ver wachten, indien zulks tenminste niet reeds eerder heeft plaats gehad. Beveiliging van zulke voorname punten behoort dan ook niet tot het allerlaatste te worden uitgesteld, terwijl het aanbe veling verdient de draadlooze stations op de Buitengewesten niet te dicht aan de kust op te richten. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 30