staande uit 6 Batons, op den 11 en s'avonds er reeds 5 worden ontscheept, al spoedig daarna moest de ontscheping tot 14 Oct. worden gestaakt, omdat de zee zeer onstuimig werd. Het vooruit zenden van de bedoelde 6 Batons heeft dus wèl profijt opgeleverd. Niettegenstaande dit oponthoud waren alle troepen den 15en aan wal en was bovendien een groot deel der paarden en voor raden ontscheept. De ontscheping van 22000 man en voorraden was dus in ongeveer 4 a 5 dagen afgeloopen; neemt men de slechte gesteldheid van de haven en van het weer in aanmerking, dan is de ontscheping, dank zij de genomen maatregelen (bouw van pieren en medenemen van debarkementsmiddelen) en de groote vlotheid van de Marine als „een vlugge" aan te merken. Het gebruik van pontonvlotten schijnt bij onstuimige zee ook hier matig te hebben voldaan; in zulke omstandigheden is het, zooals de practijk leert, beter inheemsche vaartuigen te bezigen, mits bediend door de eigen bemanning. Van het eiland Lam- pedusa heeft men dan ook een groot aantal vaartuigen ingehuurd. Voor de inrichting van Tripolis tot operatiebasis werden uit gebreide maatregelen genomen. Groote magazijnen werden ge bouwd, welke door decauvillebanen met de pieren werden ver bonden, zoodat de voorraden onmiddellijk na de ontscheping konden worden weggevoerd. Hospitalen werden opgericht, de oude verbeterd; de drinkwatervoorziening werd krachtig ter hand genomon. Ateliers voor de Genie, Art. enz. werden opgericht, zoodat hier alle reparaties, ook die van de naburige bezette plaatsen konden geschieden. Behalve de noodige telegr. en telef. lijnen werd een draadloos station opgericht en had men den 14en Oct. reeds communicatie met de oorlogsschepen en in Nov. met Homs, Lampedusa en Victoria. Met den bouw van een vliegveld werd direct begonnen, zoodat 12 Oct. de eerste vlucht kon plaats hebbendoor deze luchtverkenningen, later gesteund door ver kenningen vanuit kabelballons, konden troepenverzamelingen, aan rukkende afdeelingen enz. tijdig worden gesignaleerd, terwijl ook het inschieten van de art. hierdoor zeer werd vergemakkelijkt. Een oprukken naar het binnenland had eerst 4 Dec. plaats bij de bestudeering van de na de landing plaats gehad hebbende gebeurtenissen zal men wel tot de conclusie komen, dat de It. in den aanvang een dergelijk optreden niet hadden gewenscht, doch hiertoe werden gedwongen; een loop van zaken, welke men vrijwel in alle koloniale oorlogen kan aantreffen. Trouwens in meerdere opzichten treft men overeenkomst met onze eigen expedities aan. De zorgvuldige inrichting van de operatiebasis duidt dan ook slechts op het voornemen om Tripolis voor goed te bezetten en als garnizoen zoo onafhankelijk mogelijk van het moederland te maken. Bezetting van Derna. De bezetting geschiedde door troependeelen (3 Compn) afkomstig van Tobruk. Tot ontsche pingsplaats werd gekozen de inham Oost van Bu Mansur, de 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 35