gewone aanlegplaats der schepenmen had daardoor wel het voordeel bekend te zijn met de gesteldheid ervan, doch uit een tactisch oogpunt was deze plaats door den vorm der kust min der geschikt. Tenzij de nautische gesteldheid van de kust zulks onmogelijk maakte, schijnt het wenschelijker ten Westen van de Hadi Derna te landende heuvels liggen hier verder van de kust, zoodat men minder tegenstand had te verwachten en meer steun van het marinegeschut zou kunnen verkrijgen. Bovendien was dit kustgedeelte onbezet. Op den linkerflank gedekt door de Hadi Derna, kon z. n. met steun van gewapende sloepen, tegen Derna worden opgerukt en het Kasteel worden bezet. De verbinding met Benghasi was hierdoor tevens verbroken. Had men ook Bu Mansur willen bezetten, dan zou deze plaats door een gecombineerden aanval vanuit de zeezijde, tegen den inham en vanuit Derna, in de richting van het Christelijk kerkhof ook spoedig in handen zijn gevallen. Klaarblijkelijk heeft met echter rekenende op den krachtigen steun van de Marine de uit een technisch oogpunt eenvoudige, zij het ook tactisch ongun stige landingsplaats gekozen. Ook hier was de weersgesteldheid zeer ongunstig en gelukte het eindelijk na overwinning van groote moeilijkheden 80 man Landings div. aan wal te zetten, die gedurende 3 dagen feitelijk aan hun lot waren overgelaten. Welk een schoone gelegenheid lieten de T. (sterkte 1 Baton) hier voorbijgaan, om zij het ook een klein succes te behalen; zelfs na de ontscheping van de halve Compie Inf. op 21 Oct. zou een offensief succes hebben gehad. De indeeling van Marine-landingsdivisie in het lste echelon is, om de reeds meermalen genoemde redenen, af te keuren. Is de lezing welke Graevenitz geeft juist, dan is hier de voorbereiding (gebrek aan debarkementsmiddelenhetgeen wel zal moeten worden opgevat, als gebrek aan, voor de landing op dit kustge deelte, geëigende vaartuigen) minder volledig geweest. Na aankomst van meerdere versterkingen had eerst 14 Sept. '12, dus na een jaar, het oprukken naar het binnenland plaats. Zeker een bewijs, dat een operatie in het binnenland in den aanvang niet voorzien was. Bezetting van Benghasi. Het nut van het vooruit zenden van 2 Batons ontgaat ons, nu met de landing werd gewacht tot het resteerend gedeelte eveneens ter plaatse was. Men had blijkbaar verwacht, dat de stad op het ultimatum reeds zou worden overgegeven, waarna zij onmiddellijk door deze Batons zou kunnen worden bezet. Toen dit echter niet het geval bleek te zijn en dus tegenstand kon worden verwacht van den 3000 man sterken vijand, werd terecht de komst van de hoofdmacht afgewacht. Hier treft men een goed voorbeeld aan van een landing, als het ware een standaardmodel voor zulk een handeling. Vóór de komst van de transportvloot hebben detailverkenningen plaats 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 36