hetgeen noodig is, omdat de gegevens van de zeekaarten alleen niet voldoende zijn; bovendien kan de gesteldheid van de kust zich hebben gewijzigd. Het spreekt van zelf, dat die verkenningen over een grootere breedte moeten plaats hebben, om de juiste plaats niet te verraden. Om de verrassing nog grooter te maken heeft een schijnlanding plaats tegen een deel van de kust, op niet te grooten afstand van het gekozen landingspunt gelegen, doch ver genoeg om de ontscheping ongemoeid te kunnen vol brengen, vóór de vijand kan optreden, terwijl een landing op het punt voor de demonstratie uitgekozen absoluut niet onwaar schijnlijk was te noemen. De opstelling van de transportvloot is juist, n. 1. in meerdere linies achter de oorlogsschepen, welke aan het bombardement zullen deelnemen en wordt beveiligd door andere bodems. In den rug had de indirecte beveiliging plaats door kruisers; verder moeten hierbij nog de reeds bij den overtocht vermelde veiligheidsmaatregelen in aanmerking worden genomen. Omtrent de keuze van het landingspunt valt het volgende op te merken: Aannemende, dat de kust West en Noord van Benghasi uit een nautisch oogpunt even gunstig was als de thans gekozen landingsplaats, dan nog zoude zij minder in aanmerking komen voor een landing. In verband met de ligging van het kasteel kon men van te voren aannemen, dat de Westrand van de stad door de T. zou zijn bezet; door het ongetwijfeld overmachtige vuur der Marine zou deze weerstand wel gebroken kunnen worden, doch slechts nadat een groot deel van de stad zou zijn vernield. Aangezien het in de bedoeling lag het land in bezit te nemen, was zulks minder gewenscht. Een landing aan de kade was om dezelfde reden uitgesloten. Door den vijand te binden nabij Benghasi, kon men dus Zuid van de Marsa Juliana waarschijnlijk ongestoord landen. Deze landingsplaats had wel het nadeel, dat de troepen ten Noorden van de kleine Saline moesten deboucheeren, doch door een tweede colonne Zuid ervan te doen oprukken kon dit nadeel worden opgeheven. Bovendien bevond men zich dan direct op den terugstochtsweg van den vijand, terwijl een aanval van de tegenpartij in de richting van Sidi Daud door de Marine flan- keerend onder vuur zou kunnen worden genomen. Door de zorgvuldige voorbereiding en het medenemen van materialen voor den bouw van 5 pieren, werd de ontscheping zeer vergemakkelijkt en dus bespoedigd, hetgeen m. h. o. op de kans van opkomend slecht weer van zeer veel belang was. Alleen het ontschepen van een afdeeling Marine-landingsdivisie is minder juist te achten; de Inf. is hiervoor het aangewezen wapen, gesteund door licht geschut en mitrs. Dit 1ste echelon kon, dank zij de gesteldheid van het terrein, de toegang tot het landingspunt gemakkelijk afsluiten, zoodat de Genie ongestoord kon blijven doorwerken. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 37