verzameld. Te Napels en Genua ingescheept, was slechts bekend, dat men naar Agosta zou afvaren. Door deze maatregelen was de geheimhouding verzekerd; men zou denken, dat de troepen bestemd waren voor versterking der afdn in de reeds bezette streken. Ten aanzien van de samenstelling treft ons, dat hier de Cav. niet vertegenwoordigd is; bij het belemmeren van den karavaanhandel zouden snel verplaatsbare troepen toch van groot nut zijn geweest. Wellicht is dit toe te schrijven aan de omstandigheid, dat men gebrek aan water vreesdehet benoo- digde water moest door tankschepen worden aangevoerd. De keuze van de plaats der demonstratie is juistreeds meer dere malen was Zuara gebombardeerd en waren zelfs pogingen tot landen verrichtdoor het verschijnen van de vloot vóór&de plaats zou de tegenpartij zeker in de meening gaan verkeeren, dat weder een landingspoging zou worden verricht. Ook de schijnbeweging vanuit Tripolis zelf had eenigsucces; alleen veroorzaakte de tegenorder een groote ontstemming onder de troepen, die haakten naar de afwisseling van een oprukken naar het binnenland en nu hierin teleurgesteld werden. Vóór Macabez trad de vijand echter eerst den 14en op. De transportvloot was ondertusschen met gedoofde lichten vóór Macabez gekomen en ving de ontscheping 2 v. aan. We zien hier dus een ontscheping bij nacht, een onderneming welke niet vaak zal plaats hebben. Vermoedelijk wilde men hier de verrassing zoo groot mogelijk doen zijn, doch kunnen we tevens aannemen, dat op genoemd tijdstip de zee nog kalm was, an ders zou zeker van deze onderneming zijn afgezien. Alweder bestond het 1ste echelon uit landingsdiv., hetgeen hier wellicht eenigszins kan worden gemotiveerd door aan te nemen, dat men de geoefendheid van deze troepen in het nachtelijk ontschepen grooter achtte dan die van de Inf. De indeeling van van Genie is zeer juist. Later in den morgen schijnt de weers gesteldheid ongunstiger te zijn geworden, doch was men nog in staat alle troepen vóór de duisternis te ontschepen van een bezetting van het fort kon echter geen sprake zijn. 11 April moest de inham worden overgestoken en kon het oude fort worden bezet. In deze omstandigheden kwam het goed te stade, dat de de monstratie geheel aan het doel beantwoordde, want tegenover een vijand zou deze onderneming met zeer veel moeilijkheden en verliezen gepaard zijn gegaan. Nu konden de troepen, welke als volgt waren samengesteld, zich tijdig versterken. West van den vuurtoren legerden de hulpdiensten 1 Baton Inf., Oost ervan 2 Batons Inf. 2 veldbattn. Te Bu Chamesh: 1 Regt Inf. 1 Askari-Baton 3 battn. De groote nadeelen, aan deze landingsplaats klevende, zijn dank zij de gelukte demonstratieniet aan den dag getreden. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 40