voor de beveiliging waren bestemd zal de vloot wel in eskader hebben gevaren. In verband met de reeds in vredestijd bekende gegevens kon van te voren de meest geschikte landingsplaats worden vast gesteld, evenwel verwaarloosde men de detailverkenningen niet, welke verkenningen het gemakkelijkst van uit Stampalia konden plaats hebben. De baai van Kalitheas bood een veilige ligplaats aan voor de schepen; men had gelegenheid om alle troepen te ontschepen vóór de vijand zich ter plaatse kon concentreeren, terwijl door de bedreiging V2n de terugtochtsrichting de Turken wel genood zaakt zouden zijn Rhodos prijs te geven en zich tegen de gelande tegenpartij te wenden. Hierdoor werd de stad voor een beschieting gevrijwaard, hetgeen de verhouding tot de Grieksche bevolking zeker ten goede zou komen. Uit een tactisch oogpunt was de inham met een breedte van 5 K. M. wel eenigszins nadeelig, doch door de landing verrassend te doen plaats hebben, was gelet op den afstand tot de stad de kans groot, dat men hier ongestoord zou kunnen landen. Verder moet niet worden vergeten, dat de art. van de vloot veel krachtiger was dan die van de tegenpartij. De beveiliging van de vloot liet niets te wenschen over. In den vroegen morgen van 4 Mei met de ontscheping aanvan gende, had men 2 uur later (6 v.) reeds 3 compn landingsdiv., vermeerderd met hetgeen de vlotten en sloepen konden vervoe ren, aan den wal. De 3 compn 360 man) werden in sloepen naar den wal gesleeptde capaciteit dezer sloepen op 30 man stellende, had men dus 12 van deze debarkementsmiddelen noodig. Tegelijker tijd werd door middel van vlotten en sloepen lnf. en Genie ontscheept. Rekening houdende met de gegevens op blz. 133 e. v. van „Landingen en troepenvervoer over zee" en met die t. a. v. de Ital. debarkementsmiddelen, kan men aannemen, dat de Genie (beveiligd door de 3 compn landingsdiv.) 5 v. aan wal was en dus 4 pieren in 45 uur tijds bouwde, hetgeen zeker een mooie prestatie is te noemen. Het geheele 1ste echelon, w. o. de landingsdiv., was na 2 uur ont scheept, dus 6 v aan wal verzameld, terwijl de overige Inf. 9 v. ontscheept kon zijn. De landing heeft dus een vlot verloop gehad. Zoodra de stad Rhodos, welke door de T. was ontruimd, werd bezet, staakte men de ontscheping van de voorraden in de baai van Kalitheas en verplaatste de transportvloot zich naar de haven, welker inrichting vanzelf sprekend meer accomo- datie opleverde, dan de door de Genie gebouwde pieren. Het vervoer van de afdn op transportschepen varende met gedoofde lichten, naar de verschillende landingspunten, gevolgd door eene ontscheping bij duisternis, toont aan, dat de vloot zeer voor haar taak berekend was, terwijl het gelukken van de 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 42