Bezetting van Zuara. Het is onbegrijpelijk, dat men de manschappen 14 dagen aan boord hield, terwijl de trans portschepen in de haven van Agosta lagen. De inscheping van menschen duurt zoo kort, dat hierdoor geen tijdverlies behoefde te ontstaan. Het is wel een krachtproef geweest voor de betrok ken troepen en dat zij deze doorstaan hebben zonder dat de discipline daaronder geleden heeft, getuigt van de goede geest van het leger. Aangezien ten duidelijkste gebleken was, dat door de bezetting van Macabez de karavaanhandel uit Tunis niet afdoende kon worden belet, (Zie bezetting van Macabez) zag men zich ge noodzaakt toch over te gaan tot de bezetting van de zoo be langrijke plaats Zuara. Evenwel kon men er nu op rekenen, dat dit door de tegenpartij die hierdoor zijn laatste verbinding met Tunis zou verliezen krachtig zoude worden tegengegaan. Om groote verliezen te vermijden en de onderneming grootere kans van slagen te doen hebben, zou een gecombineerde opmarsch plaats hebben, n. 1. vanuit Sidi Said door de bezettingstroepen van Macabez en door een landingskorps tegenover Zuara zelf, terwijl demonstraties zouden worden verricht vanuit Tripolis om vijandelijke strijdkrachten te binden. In Macabez zien we een juist gebruik van de landingsdiv.de geheele troepenmacht rukte uit, terwijl de beveiliging van de basis aan haar werd op gedragen. Hierdoor kon men dus zoo sterk mogelijk tegenover den vijand nabij Zuara optreden. Waar men grooten weerstand verwachtte, is de keuze van het landingspunt n. 1. het schiereiland, juist te noemende steun van de Marine was hierdoor verzekerd, terwijl genoeg ruimte beschikbaar was om vanuit het schiereiland te deboucheeren. Dank zij de genomen maatregelen werd de weerstand, welke bovendien zeer mede viel, gemakkelijk overwonnen en kon Zuara, welke plaats als vaste basis verreweg boven Macabez was te verkiezen (zie Hfd. st. I) worden bezet. Hier had men slechts 10 dagen noodig voor de inrichting van de basisdaarna werd tegen Regdaline, het knooppunt der karavaanwegen, opgerukt. Alles bijeen genomen kan worden gezegd, dat de verschillen de landingsondernemingen met zorg waren voorbereid en vlot ten uitvoer werden gebracht, waarbij veel te danken is geweest aan de Marine, welke zich dan ook in de gunst van de natie had te verheugen. Welk een groote onderneming hier ten einde is gebracht, moge blijken uit ondervolgende gegevens, welke helaas niet nader kunnen worden gespecificeerd. In het tijdperk van 6 Oct tot 31 Dec. 1911 zijn in de maand Oct. 10 transporten van 50 stoomers, in Nov. '21 met 59 schepen en in Dec. '21, transporten met 43 schepen verzonden, in totaal dus 55 transporten met 152 schepen. Het spreekt vanzelf, dat de meeste schepen de reis wel meerdere keeren zullen hebben afgelegd, zoodat we uit deze gegevens niet kunnen afleiden 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 44