Ie. dat het uit wetenschappelijk oogpunt ten zeerste te be treuren zou zijn, indien een rijk materiaal als ons leger leveren kan, niet statistisch verwerkt werd, en 2e. dat indien men werkelijk een betrouwbaar overzicht over den geneeskundigen toestand en de geneeskundige verzor ging van het leger wil hebben, de statistiek onmisbaar is. Het streven van den M. G. D. de statistiek uit te breiden, verdient dus in principe niet anders dan toejuiching. Echter is het m. i. de vraag of de M. G. D. wel op de juiste d. w. z. de meest doeltreffende wijze, de uitbreiding der statistiek doorvoert. Een feit is dat in den laatsten tijd de offn van gez. als het ware overstroomd worden met modellen, staten, verzamelstaten enz. enz., tot het de meerderheid begint te duizelen in casu een gevaarlijk symptoom, daar toch reeds vele van hen op gespannen voet staan met alles wat riekt naar administratie en paperasserij, zoodat deze duizelingen wel eens een juiste invulling en be cijfering der gegevens zouden kunnen bedreigen. En met de betrouwbaarheid dezer gegevens staat en valt de betrouwbaarheid van de heele statistiek. Dit systeem, dat als het ware elk off. van gez. dwingt tot statistiekerij ook al heeft hij daartoe niet den minsten lust of aanleg moet m. i. afbreuk doen aan de betrouwbaarheid der uitkomsten, zonder dat er eenig voordeel aan verbonden is, integendeel het nadeel er nog aan vast zit, dat eerst aan het eind van een jaar (halfjaar) het hoofdbureau een overzicht der zaak krijgt. Welk nut kan het hebben, jaar in jaar uit voor elk gar nizoen, hoe klein ook, te laten berekenen het pro mille sterfge vallen per gemiddelde garnizoenssterkte (een cijfer in de meeste garnizoenen zoo klein dat ,toch elke waarde eraan ontbreekt)? of voor het aanteekenen der bevallingen een half dozijn staten te doen bijhouden ook al komen er in het heele garnizoen per jaar maar een paar bevallingen voor? Zeker: op een gegeven oogenblik kan het voor een gegeven garnizoen van belang zijn nauwkeurig een dergelijk overzicht te hebben, ja ik kan me voorstellen dat het misschien voor sommige zaken van belang is in sommige (of alle) jaren, voor sommige (of alle) garnizoenen over zoo'n overzicht te beschikken. Maar dit late men dan al les geheel over aan een centraal kantoor voor de statistiek,het geen makkelijk kan indien men slechts zorgt, dat dit centraal bureau over alle gegevens beschikt, die wetenswaard kunnen worden geacht. En dit nu lijkt mij al heel eenvoudig te bereiken. Even goed als aan het D. v. O. op elk oogenblik van den dag is na te gaan, hoeveel dienst een man heeft, hoe lang hij nog mee moet eer hij recht heeft op vërlof of pensioen, of aanspraak op medaille of gesp, enz., even goed moet het moge lijk zijn op dat Departement een volledig overzicht te heb ben over de medische data dus bv. over aanspraak op pokken- vaccinatie, op wormkuur, over min of meer ernstige kwalen, 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 46