waaraan de man heeft geleden enz. enz. Van zelf word ik hier mee weer gedreven naar wat haast een stokpaardje gaat lijken een medisch stamboek, zooals ik dat in 1919 in dit tijdschrift bepleitte, alleen dan in zooverre uitgebreid, dat van al de plaatse lijke kaartsystemen een duplicaat op het hoofdbureau komt te berus ten en daar het grondmateriaal voor het kantoor „statistiek" vormt. Indertijd bepleitte ik de invoering van een kaart voor elk militair, een kaart, waarop alle medische gegevens omtrent den man kunnen worden genoteerd, terwijl de achterkant dier kaart denzelfden dienst kan bewijzen voor het gezin van dezen man. Dit kaartsysteem zou in elk garnizoen komen te berusten bij den E. A. Off. v. gez.; op het hoofdbureau M. G. D. zouden duplica ten van deze kaarten het mogelijk maken eiken dag het geheele leger uit medisch oogpunt te overzien, terwijl elke gewilde statistiek er steeds uit kan worden getrokken. Het zal allicht den indruk geven, dat dan eerst recht de pa- perasserij niet van de lucht is Ik geloof echter dat dit mee zal vallen, wanneer men slechts ernstig naar een eenvoudige oplos sing zoekt van de vraag hoe de verschillende gegevens moeten worden ingediend. Zou het zoo bezwarend zijn indien aan een ieder die daarmee te maken heeft de verplichting werd opgelegd dagelijksch bij te houden een „staat veranderingen medisch stamboek", welke staat dan eemaal 's weeks werd ingediend aan den PI. E. A. Off. v. gez., die met deze gegevens zijn kaar ten bijwerkt en daarna die staten doorzendt aan het Hoofdbu reau (ev. door tusschenkomst van den Gewestelijken, die des- gewenscht een kaartsysteem voor het heele gewest aanhoudt) Op die manier bereikt men diverse voordeelen in eens nl. Ie blijven die medische gegevens der mannen onder medici, dus geheim, wat nu met de ziekteboekjes niet het geval is 2e heeft elk off. van gez. wien dit aangaat een overzicht over de menschen in zijn garnizoenkan bv. elk oogenblik zien wie in inentingen ten achter is, hoeveel beri-beri lijders enz. er in het garnizoen zijn enz.; immers de kaarten van deze militairen kunnen op heel eenvoudige manier voor één oogopslag kenbaar gemaakt worden 3e beschikt het hoofdbureau geregeld over alle gegevens, die het maar hebben wil en kan daar dus ten allen tijde elke statistiek uit opbouwen, die het zelf maar wenscht te bezitten 4e worden de doktoren daarmee eraan gewend alle medische wetenswaardigheden op te teekenen van de militairen en hun gezinnen, doch tevens daardoor ontheven van het om de drie maanden, halfjaar of jaar invullen van allerlei staten, waar van de gegevens dan vaak uit het geheugen moeten wor den opgediept. Wil men met ernst de medische statistiek van het leger op voeren, dan geloof ik dat invoering van het medische stamboek een zeer groote stap in de goede richting zou zijn. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 47