8. KETTINGBANDEN VOOR AUTO'S door C. P. BREST v. KEMPEN. In „La Nature" van 17 Dec. 1921. trof ons een beschrijving van de kortelings te Parijs in den handel gebrachte kettingban den, welke ten doel hebben, personen- en vrachtautomobielen beter geschikt te maken voor het beklimmen van hellingen, of wel voor het trekken van lasten. Daar het ons voorkwam, dat deze kettingbanden in Indië goede diensten zullen kunnen be wijzen, hebben wij ons gewend tot de „Société anonyme des dispositifs d'adhérence „Guerrini", 11 Rue Ambroise-Thomas te Parijs, die deze kettingbanden (ceintures de roues „Guerrini") verkoopt en ontvingen wij de volgende inlichtingenDe ket tingbanden kunnen, worden aangebracht om de massieve of lucht banden der auto. Zooals uit fig. 1 blijkt, bestaan ze uit een zeker aantal schakels (3) en wartels (4 en 5) door middel van assen (7) scharnierend verbonden aan blokken (1) die, als gevolg van het aandraaien der wartels, stevig tegen de autoband worden gedrukt. Twee verwisselbare pinnen (2) zijn aan ieder blok(l) bevestigd en grijpen in een stalen schoen (8). Daartoe zijn de zijwangen der schoenen (8) voorzien van driehoekige openingen, zoodat de bevestiging scharnierend is. Deze constructie maakt het mogelijk, dat steeds twee schoe nen in aanraking zijn met den grond. Door de scharnierende bevestiging der schoenen kunnen deze op den grond steunen vóórdat de aangrenzende gedeelten van den autoband steun vin den, terwijl iedere schoen eerst den grond loslaat nadat de druk van het wiel op den volgenden schoen is overgebracht. De kettingbanden zijn verkrijgbaar voor autobanden van alle gebrui kelijke diameters en breedteafmetingen; ze kunnen in enkele minuten tijds worden bevestigd en losgemaakt. Fig- 2 geeft een afbeelding van het beklimmen van een helling van HP 30° door een vrachtwagen, terwijl fig. 3 een Fiat vracht auto te zien geeft, die voorzien van kettingbanden, gebezigd wordt als trekwagen voor veldart. Een ieder weet dat vele niet of slecht verharde wegen in onze bergterreinen in den Oostmoesson geschikt zijn voor autoverkeer, doch in den regentijd daarentegen absoluut onbruikbaar worden voor automobielen. Door toepassing van de hierboven beschre ven kettingbanden zal dit bezwaar zeer waarschijnlijk voor een groot deel kunnen worden ondervangen. ter publ- ontv. 1-5-22- Red. I. M. T. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 48