In de v ij f d e plaats mag theoretisch in een moderne inf.-groep de aflossing uit de groep (en niet willekeurig uit het gelid!) geen bezwaar opleveren. Maar in de nuchtere practijk en vooral met het oog op onzen lnlandschen soldaat, die zelfs nog niet met z'n geweer en z'n karabijn kan schieten, lijkt het mij zeer gewenscht over „vaste" schutters te beschikken, die alleen vervangen worden, wanneer zij buiten gevecht worden gesteld. In de zesde plaats is het dragen van lasten door den man afgezien van nog het bovenaangegeven physieke onderscheid tusschen den marinier en Kromo Sentonoin de tropen een ander en moeilijker vraagstuk dan in de gematigde luchtstreken. In de zevende plaats stelt het vervoer op karren (dadelijk achter de comp., misschien zelfs nog beter dadelijk achter de gevechtssectie) de menschen in staat de eigen ransels te dragen; begint het gevecht, dan worden de ransels op de treinkarren der G. M. geborgen. „De heer Lugt noemt het dragen door den man dan ook (en m. i. terecht) de beste methode," schrijft de heer Treffers. M. i. is deze „beste methode" voor Indië heelemaal geen methode, behalve i n het gevecht. Dan zal dat dragen door den man nog meer dan voldoende moeilijkheden en bezwaren ople veren en hooge eischen aan de bediening stellen. Voldoet zij aan die eischen, dan mogen we uitermate tevreden zijn. Het doen dragen door den inlandschen fuselier vóór dien tijd is misschien theoretisch een wonderschoone trouvaille, practisch zal het systeem een hopelooze ellende blijken. Ik heb gemeend tegen dezen bloem van Eigen Bodem nadruk kelijk te moeten waarschuwen. 12. NOGMAALS D. B.'s VERKLARING VAN ONVER MOGEN door C. MARCUS. Waar in de Oct.-aflevering de heer de J. mij in het debat be trekt, vermeen ik het ondervolgende ter zake te berde te moeten brengen Iste. Instructeurs van de Eur. fronten komen hier in terreinen en omstandigheden, welke hun vreemd zijn, ook kennen zij onze behoeften niet, terwijl de kans bestaat, dat zij in doctrines vast zitten, welke ten onzent ernstige wijziging hebben te on dergaan 2). 2e. Wij hebben hier tegen den I. V. een eigen wijze van op treden geleerd en hebben altijd maar matig gevoeld voor tactiek ons uit Europa opgedrongen. Deze oorlog heeft klaar bewezen, Ter publ. ontv. in 1921. Red. I. M. T. 2). Geheel eens, daarmede zou geducht rekening moeten worden ge houden. Red. 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 65