72 „Kaderoefening in het terrein" wordt vervolgd; in „Veiligheidsdienst" wenscht Schr. in verband met de vergroote dracht van het geschut, dat op 15 KM. afstand van den vijand de hoofdmacht van een colonne zich reeds in meerdere kl. afdeelingen ontplooit, welke afdn gebruik maken van het terrein, terwijl de spitscomp. op 8 K. M. van de hoofdmacht moet marcheerende afstand tusschen voortroep en hoofdtroep bedraagt dan 2 K. M., die tusschen voorhoede en hoofdmacht 3 K. M. Bij een flankmarsch gelden dezelfde afstanden t. a. v flankdekking en hoofdmacht, bij een frontmarsch kunnen zij echter worden verminderd. Bij den voorpostendienst moet gezorgd worden dat de vijandelijke art. voorloopig op 15 K. M. van de eigen stelling of van de kanton-ementen en bivaks gehouden wordt; de voorpostendetn zouden dus op 12 K. M. naarvoren geschoven moeten worden. Deze afstand is te groot en levert geva3r op, dat de voorposten afzonderlijk worden verslagen, vandaar dat een afstand van 5 K. M vol doende wordt geacht. N. h. v. is deze studie wel zeer theoretisch, de invloed van sterkte der troepenmacht en gesteldheid van het terrein zijn geheel buiten beschouwing gelaten. H. 16. OVERZICHT VAN EEN1GE BU1TENL. TIJDSCHRIFTEN. The Field Art. Journal Nov. /Dec- '21 In „Some observations concerning the use of acc. batteries enz." haalt Schr. eenige voorbeelden aan, waarin de art. niet tot haar recht is gekomen door gebrek aan initiatief der betrokken art. comdten, terwijl het meermalen voorkwam, dat de inf. comdten geen opdrachten aan de art. verstrekten. Qezamelijke oefe ningen zijn in deze de eenige remedie. „Testmarch of le Battalion 83 R-D. F. A." geeft een beschrijving van de vervoersmoeilijkheden (slechte wegen), welke ook ons deel zullen zijn, indien wij een te groot deel onzer art. motorizeeren. „Above all it was shown that an attempt should be made to standardize as far as practicable all parts which are required on motor materiel, in order that they may be purchased locally when the supply with an organisation becomes exhausted". Dit geldt niet alleen voor motoronderdeelen, maar voor onderdeelen van alle machines enz., welke in oorlogstijd worden gebruikt. „Some important and timely problems" behandelt het gebruik van „acc. guns". Schr. geeft te kennen: „The opponent (verdediger) will organize the ground to a great depth, principally by the use of concealed mach. guns"; the extreme importance of this weapon, especially in the defense, is evidenced by its adoption in great numbers in all armies". Deze mitrs, meer achterwaarts en gedekt opgesteld, zullen den aanval tot staan bren gen, hetgeen beteekent: „the art. must be prepared to accompany the inf., physically as well as with fire. This will probably take the form of an increase in the use of acc. guns." Niettegenstaande de artillerist er op uit is zijn art. bij elkaar te houden zal men de organisatie en oefening der art. meer moeten richten op de taak van acc. artillery, tenzij men speciaal geschut daartoe bestemt. Art. Monatshefte N o v./D e c. „Bewertung des Schrapnells im Feldkriege" geeft aan, dat de mun. uitrusting van het veldgeschut en van den veldHW. van 10,2 cM. en zelfs van geschut van 12,7 cM. bestaat uit GK. en G. Schr. bespreekt de voor- en nadeelen dier projectielen en geeft voor den bew. oorlog de voorkeur aan den GK., das schnell ausreichende Wirkung in Aussicht stellt". Rev. d'art. 15 Jan. 22. geeft in „Tirs d'acc. de l'art." de berekeningen noodig voor het geven van een „barrage roulante", terwijl in „L'art. aux Eparges" wordt aangegeven, dat, om een stelling in open terrein te ver nielen, noodig zijn 12 projn van 7,5 cM. per strekkende M. (2 proj. van

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 74