74 zijn heil zocht in de starre systematische vuren van de art., waaraan de actie van de inf. geheel ondergeschikt werd gemaakt. Begin '18 echter werd de toestand gedeeltelijk anders; men verlangde, dat de inf. thans voldoende versterkt door de eigen middelen (geschut-mitr.-tanks enz.) in alle terreinen voorwaarts ging „même lorsqu' elle est momentanément privée de tout ou partie du concours des autres armesen reduisant les résistances locales par ses propres moyens, sans 1' appui de 1' art." Het vuur van de art- moest zich nu meer aanpassen aan de actie der inf. Het vooruitschuiven van art. waarnemers, of van de vuurleiders heeft geen zin; van een afdoende samenwerking is toch geen sprake „si le canon lui-même est loin, car les liaisons intérieures de l'art. sont dans ce cas, tout aussi incertaines et lentes que les autres. Kan men op gr. afstanden van den vijand nog profijt trekken van het art. vuur, zelfs zonder onmiddellijke verbinding met de inf., op de kortere is het noodig „que le canon d' accompagnement vienne dans les rangs de l'in f." en vaak zelfs (hier in Indië zal dit vrijwel regel zijn) „au milieu des éléments avancés de 1' i n f.", aangezien de artilleristen zelve al spoedig inzagen dat de stand plaatsen van de reg. eten der inf. nog te ver achterwaarts lagen, pour être renseigné exactement en temps voulu et pouvoir intervenir oppor- tunément." Kortom een afdoende verbinding tusschen inf. en art. is onmogelijk, tenzij de art. in de onmiddellijke nabijheid van de inf. is opgesteld, „travaillant dans les rangs et aux ordres de 1' inf." Dit is zeer zeker in de Ind. bedekte terreinen noodzakelijk; we zullen dus onder scheid kunnen maken tusschen art. voor het vuur op gr. afstanden, waarvoor gr. drachten gewenscht zijn, indien men tenminste aanneemt dat van waarneming op die afstanden nog sprake zal kunnen zijn, en art. „d' accompagnement1' dat in de voorste lijn zal moeten kunnen optreden en dus draagbaar zal moeten zijn. „Hygiëne et éducation physique" stelt tegenover elkaar de groote zorg, welke men besteedt aan iedere machine en de zeer geringe zorg, welke men heeft t. a. v. de lichamelijke machine en geeft daarna aan welke middelen zijn toe te passen om ook deze machine in goeden staat te houden. „Etude sur 1' emploi du char de combat" wordt vervolgd. H. Qrooter dan die van ons huidig veldkanon. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 76