laatste niet het geval, dan zal men er niet veel aan hebben. Von Merkatz zegt hiervan: „Zelfs in het sterkste inf.-vuur kan men den mitr.-bundel blijven herkennen. Het bezwaar der waarneming in het gevecht ligt niet zoozeer aan het onzichtbaar zijn der aanslagen, dan wel aan het veelvuldig onzichtbaar zijn van het doel. Dit laatste zal den mitr. vaak dwingen tot een grootere diepte-spreiding, niettegenstaande goede waarneming van den bundel." Past men echter „inschieten" volgens de begrippen vastgelegd in onze reglementen en voorschriften nog toe, dan vuren met breedte- en hoogte-klem vast; daardoor verkrijgt men een klein beeld, waarbij de kogels dicht naast elkander zullen vallen. De handvatten moeten „los" vastgehouden worden. Grondslag berust op waarneming der aanslagen. Zou het inschieten in de meeste gevallen kunnen vervallen, anders is dit het geval met het vastschieten (d. w. z. het vastschieten van de affuit). Dit zal z. m. steeds moeten gebeuren. Het vastschieten juist wordt in de reglementen en voorschriften niet of veel te weinig naar voren gebracht. Naast de afstandmeting komt als een tweede grondslag van het schieten Behoorlijk uitgewerkte gegevens. Behalve met de metingsfout, moet nog rekening gehouden worden met o. a. a. 't verschil tusschen den wiskundigen- en den schootsafstand van den dag; b. de indiv. richtfouten van eiken schutter; c. de technische fouten van elke mitr.d. de trillingsfouten van elke mitr. ad. a. Dit verschil kan soms vrij groot zijn. Bij de Schiet school werd als grondslag aangenomen bij een temperatuur van 10° C. en een barometerstand van 760 m. M.1° C. vermeerdering van temperatuur en 1 m. M. vermindering van barometerhoogte verlengt de normale dracht, omgekeerd wordt deze verkort. Per 1000 M. is 1 m. M. verschil in barometerstand 1,4 M. verschil in afstand en is 1° C. verschil in temperatuur 4 M. verschil in afstand De invloed van het vochtgehalte van de lucht is zoo minimaal klein, dat deze buiten beschouwing kan blijven. Wind-invloed. Zie hiervoor ook S. V. Mitr. en Aanhangsel S. V. 1. Zeer gemakkelijk is, wanneer bij de berekening van de afwijking als algemeen aangenomen wordt Windinvloed tijd X snelheid. Het lijkt mij niet zoo eenvoudig, om de windsnelheid te berekenen naar het zichtbaar bewegen van bladeren, enz., zooals het S.V. Mitr. dit aangeeft. Als geen boomen en struiken aanwezig zijn, zal men de snelheid op een andere Valt normaal binnen de nat. diepte-spreiding en kan in den veldoorlog verwaarloosd worden. Red. I. M. T. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 8