afstand schot bundel zijwaarts 1000 M. totl5M. tot 7 M. 1500 M. tot30 M. tot 15 M. 1000 M. tot 30 M. tot 15 M. 1500 M. tot70M. tot 40 M. wijze moeten berekenen. Met een blaadje licht papier kan men de snelheid vrij nauwkeurig berekenen, door dit in den wind los te laten, op het horloge nagaan, hoe lang het duurt voordat het blaadje op den grond komt en dan deze afstand te meten. Von Merkatz geeft als windafwijking afwijking windsterkte 0,5 7 M. per sec. (zwak, matig) 8 16 M. per sec. (frisch sterk) ad. b. Aan de opleiding voor schutter, enz. moeten de hoogste eischen gesteld worden, ad. c. Deze kunnen worden opgeheven, door steeds het personeel met zijn eigen mitr. te laten werken, ad. d. Deze spruiten voornamelijk voort uit de verbinding van den mitr. met de affuit (de tap kan eenige speling hebben speling aan hoogte- en breedte-klem). Ze zijn soms een voordeel, omdat zij de spreiding op een gegeven moment vergrooten (zoowel breedte- als dieptespreiding). Wat wordt van het mitr.-vuur verwacht? „Op elk doel, op eiken atstand, waar de tactiek het vraagt, binnen de grenzen van trefkans en vuurleiding, moet de mitr. kunnen vuren." Een vernie tigende uitwerking is slechts mogelijk in enkele stadia van het gevecht, voornamelijk op de korte afstanden. Het verwekken van een moreelen indruk, makende dat de overblijvenden zich dekken en hun vuur staken, is boven de korte afstanden voldoende. R. E. Mitr. II bl. 16, 17, 18. De kunst is dus de liniën van den aanvaller onder dien indruk te houden door telkens, wanneer zij een poging wagen, om het vuur te heropenen, of een sprong voorwaarts te doen, hen met mitr.-vuur te overgieten. Art. doelen zullen weinig voorkomen. Mitrs zullen zich goed dekken en zijn dus heel moeilijk te vinden. Voornamelijk zal het mitr.-vuur dus in staat moeten zijn, zelfs onder moeilijke omstandigheden, om het vuuroverwicht op het vuur van de vijandelijke voorste linie te bevechten. Bij het beschieten van breede ondiepe doelen als tir.-liniën, wordt de br.-spreiding zoodanig geregeld, dat het doel over een breedte, welke tusschen 800 en 1200 M. ongeveer 1/10 van den afstand bedraagt, onder vuur wordt genomen. Wordt op deze afstanden een grootere doelbreedte onder vuur genomen, dan zal dit, waar ook diepte-spreiding moet toegepast worden, schade doen aan de dichtheid van den bundel. Ieder kan voor zichzelf gemakkelijk bepalen, hoeveel 1/10 van den afstand bedraagt, doordat het verspringen van den duim bij 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 9