Een waarschuwend voorbeeld wordt ons hier gegeven en al mag worden aangenomen, dat het in een dergelijk geval voor ons niet meer noodig zal zijn dan nog instructies aan de Re geering in Nederland te vragen, zooals bij de Turken het geval was, ook uit anderen hoofde v. n. op politiek gebied is het hoog noodzakelijk dat ten allen tijde over een verbinding met Neder land kan worden beschikt en is het dus gewenscht, dat de draad- looze verbinding met het moederland spoedig tot stand komt. Bezetting van Tripolis. In aanmerking nemende de groote overmacht van de It. vloot en de slechte verdedigings maatregelen aan T. zijde was het te voorzien, dat de batterijen, welke van uit zee zichtbaar waren en zeer laag gelegen zeer spoedig tot zwijgen zouden worden gebracht. Hoewel we mogen aannemen, dat men ongeveer op de hoogte was van de sterkte der T. bezetting 3000 man) en dat men rekende op den steun van het marinegeschut, was het toch vrij brutaal 1700 man te landen en de stad te laten bezetten, ook al neemt men in aanmerking dat men een welwillende houding van de bevolking verwachtte. Later zouden de Italianen wel leeren dat de welwillendheid der Arabieren afhankelijk was van de vraag, wie het krachtigst kon optreden. Dat men de bezetting van de batterij Hamidie aantrok om de toch al vrij zwakke troepen niet te versnipperen is juist gezien, temeer waar de oorlogsschepen door gebruik van zoeklichten een weder bezetten ervan door sterke afdeelingen tijdig zouden bemerken en door geschutvuur konden tegengaan. Expeditionaire troepenmacht. Bij de troepenmacht vallen ons in de eerste plaats de groote sterkte en de samen stelling op. Niet uit het oog mag worden verloren, dat hoewel het hier in zekeren zin een kolonialen oorlog zou gelden, de tegenpartij toch ook over geregelde troepen beschikte. Bovendien is het een gezond denkbeeld om den oorlog krachtig in te zetten, des te eerder zal men dan het doel bereiken, hetgeen ongetwijfeld ertoe zal leiden, dat per slot van rekening de kosten en ook de verliezen minder zullen bedragen, dan bij een druppelsgewijze inzetten der krachten. In tegenstelling van zoovele koloniale oorlogen (ook bij sommige onzer expedities tegen den I. V.) zien we, dat hier van den be ginne af, de samenstelling niets te wenschen overliet en de troepen van alle moderne technische middelen waren voorzien. Dat het aantal benoodigde transportschepen door de groote sterkte en nog meer door de samenstelling der troepenmacht zeer zou vermeerderen is begrijpelijk; aan den anderen kant was de duur van den overtocht gering en konden dus dezelfde schepen gemakkelijk voor den overvoer der volgende echelons worden benut. Inschepingsplaats. Gaan we de garnizoenen, waaruit de troepen zijn getrokken, in verband met de aangewezen in- 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 31