R. E. M i t r. I. De inhoud van de paragraven 19 t/m 31 hoort m. i. meer in een S. V. Mitr. thuis. Gedeeltelijk in gedeeltelijk buiten het kader van deze be spreking valt de bediening van het stuk. Hiervoor zijn uitge trokken in het R. E. Mitr. I: 1 stukscomdt No. 1., 1 helper No. 2. 1 waarnemer No. 3. (Eur. of lnl. Korporaal), 2 patroondragers, Nos 4 en 5. De stukscommandant is hier No. 1 en schutter. Hij is verantwoordelijk voor alle verrichtingen van zijn stuk, zorgt voor een goede opstelling van het wapen, voor een goede gezichtsdekking, zoo mogelijk vuurdekking, commandeert het in eenzetten hoogste of laagste stand (werkt zelf mede), wordt schutter en doet alle verrichtingen voor het richten (veel tijd om in dien tusschentijd het doei na te gaan, zal hij niet hebben). Hij moet vuren en op een gegeven moment misschien breed- en diepspreiden en daar bij den mitr. nog geen zelfwerkende drukker aangebracht is, doordrukken en tegelijkertijd de richting controleeren en het doel waarnemen. Hij moet ook soms zelfs nog het vuur kunnen leiden, volgens 45 R. E. Mitr. II. De Comp.-comdt is de tactische- de sectie-comdt de technische leider van het vuur. M. i. is de stukscommandant de vuurleider in engeren zin. In verband met de vele werkzaamheden, die hij thans te verrichten heeft, komt daar niets van terecht. Hij is practisch niet meer de leider, doch wordt geleid en wel door den waarnemer (dit kan volgens R. E. Mitr. I zelfs een lnl. korp zijn). Bovendien kan een gewoon Javaansch soldaat de beste schutter zijn van het stuk, lang niet elke stukscomdt is de beste schutter. M. i. moet de bediening bestaan uit: 1 Stukscomdt, deze neemt waar en is vuurleider in engeren zin, No. 1 schutter, No. 2 helper, No. 3 belast met het onderhouden van de verbinding en kan in sommige gevallen helpen, Nos 4 en 5 patroondragers. De bediening van de sectie moet uitgebreid worden met één sergeant afstandmeter (die een zorgvuldige opleiding moet ont vangen) en een helper, die het instrument draagt. De hoornbla zer moet beschouwd worden als de ordonnans van den sectie- comdt. Ook dient hij voor de verbinding met de stukken te zorgen. Aan Punt 20 bl. 19 zou ik willen toevoegen: „De bediening mag zich heelemaal niet bloot geven, ook de waarnemer blijft gedekt waarnemen." Vuur laag. Bij Punt 23 als opmerking toevoegen: De hand vatten worden losjes vastgehouden, zoodat men kleine dichte bundels verkrijgt, waardoor de waarneming vergemakkelijkt wordt. Ad. Puntvuur. Het zelfde Punt geeft aan (zie ook Punt 22), dat Puntvuur afgegeven wordt met losse breedte-, doch vaste hoogte-klem. Volgens Von Merkatz moet Puntvuur afgegeven 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 16