worden met losse breedte- en losse hoogte-klem. De handvat ten moeten wat steviger vastgehouden worden. Men verkrijgt hierdoor, dat de bundel meer spreiding krijgt en de trefkans dus grooter wordt Ad. Breedstrooien. Punt 22 geeft aan dat dit geschiedt met vaste hoogte-klem. De toepassing hiervan zou dus alleen kunnen plaats hebben oo de korte afstanden, waar de bundel geheel bestreken is en dan nog alleen op een nagenoeg vlak terrein, daar anders vooraf de helling van de glijbaan gewijzigd zou moeten worden. Deze redactie is m. i. verkeerd Het breedspreiden met vaste hoogte-klem is wel zeer verlokkend, doch èn de fouten der afstandmeting èn de onbestendigheid van den bundel èn het feit dat het doel nooit nauwkeurig op één lijn zal liggen, maken het noodzakelijk, dat met losse hoogte-klem gevuurd moet worden. De handvatten moeten goed vastgehouden worden, waardoor de bundel meer spreiding krijgt2). Men stelt zich toch niet voor, om op de korte afstanden te gaan vuren door toepassing van „Breedstrooien met meerdere vizieren" of van „Breeddiepstrooien," want gaan we de bestre- kenheid van de baan na, dan zien we (de vuurhoogte van den mitrailleur genomen op 60 c. M.), dat de baan van 400 M. al niet meer bestreken is voor knielende schutters en dat geen enkele baan bestreken is voor liggende schutters, zoodat een kleine correctie toegepast zal moeten worden (dieptespreidingp Ad. Breedstrooien met meerdere vizieren. Het S. V. Mitr. geeft reeds aan op bl. 50, dat een strook alleen dan geheel onveilig gemaakt wordt, wanneer met aaneensluitende vizieren wordt gevuurd. De vizieren moeten dus zoodanig gekozen worden, dat de bundels van de mitr. telkens over elkaar heen reiken. Reiken de bundels niet over elkaar heen, doch sluiten zij precies aan elkaar, dan zal men een strook krijgen dicht belegd met kogels f820In) en vervolgens een strook waarin 18 /0. Deze laatste strook zal weer aansluiten aan de strook van 18 °/0 van den volgenden bundel. Kan men het bovenstaande met verkrijgen, dan moet door draaiing aan het hoogtestelrad kunstmatig dieptespreiding worden gegeven, totdat de bundels weer over elkaar heen reiken, daar het doel zich anders net in een strook zou kunnen bevinden, welke niet belegd is met kogels. Ad. Scheefstrooien en Scheefdiep strooi e tl. Dit vuur zal slechts zelden toepassing vinden. Op een vijandelijke Van geachte zijde werd ons medegedeeld, dat dit voor „kleinedoelen minder juist zou zijn. 2j, Hierbij werd aangeteekend (zie noot 1)„Meer zenuwen van den schutter ingeschakeld dus ongunstig

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 17