3. DE KURNA-AMARAH-OPERATIES door G. (Een episode uit den krijg in Mesopotamië). De veldtocht in Mesopotamië was door de Engelschen in Oct. Nov. 1914 ingezet met één Divisie (de 6de of Poona-Divisie onder generaal Barrett), maar spoedig zou troepenversterking noodig blijken, waartoe de in Egypte nieuw gevormde 12de Divisie (Commandant Generaal Gorrenge) naar het expeditie-ter rein vertrok. Deze nieuwe Divisie beschikte echter in de periode, waarin de Kurna-Amarah- operaties plaats vonden, niet over artillerie. Als opperbevelhebber van the Indian Expeditionery Force „D" 2) was opgetreden generaal Sir John Nixon en het resultaat van de actie tot eind Maart 1915 was geweest, dat de Engelschen langs de Tigris waren doorgedrongen tot Kurna. De havenplaats Basra en een groot deel van de provincie Reneden-Mesopotamië was door hen bezet na zwakke verdediging door den onbeduidenden Subey Bey, die zich bij Mazerah had overgegeven. Zijn opvolger, Suleiman Askeri, was van ander hout gesneden en ontnam al heel spoedig het initiatief aan de Engelschen, die voorloopig in de verdediging werden gedrongen. Suleimans veldtochtplan bestond hierin, dat hij den tegenstan der bij Kurna bezig houdende, hem van uit het Noord Westen (Nasiriyeh) met zijn hoofdkrachten te Basra wilde aangrijpen, terwijl te gelijkertijd een divisie uit Ahwaz langs de Karun-rivier Mohammera en de scheepvaart op de Shatt al-Arab zou bedreigen. De Engelschen trachtten aan de moeilijkheden het hoofd te bieden door hunne voornaamste krachten te Shaiba in een ver sterkt legerkamp samen te trekken, hetwelk den woestijnweg van Nasiriyeh naar Basra beheerschte, terwijl zij zich ook te Kurna verschansten Een colonne werd uitgezonden in de richting van Ahwaz, doch Generaal Robinson, die haar commandeerde, leed échec bij het stouten op de Arabieren onder den veteraan Mohamad Pacha Daghistani en liet zelfs een veldkanon in handen an den vijand. Daghistani trok echter geen voordeel uit deze kleine overwin ning, maar viel terug op Ahwaz. De commandant der 6de Divisie, Generaal Barrett was intus- schen geëvacueerd en vervangen door Generaal Sir Charles V. F. Townshend, wiens naam weldra met eere zou worden genoemd door wapenfeiten 3), welke gerekend kunnen worden tot de beste, die het Britsch Indische Leger in zijn annalen heeft te boeken. Ter publ. ontv. Oct. '21. Red. I. M. T. 2). Officiëele benaming van de troepenmacht in Mesopotamië. 3). Veldslagen bij Kut-el-Almara en Ctesiphon en het beleg van Kut. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 28