Voordat Townshend echter uit Indië in Mesopotamië was aangekomen, had de slag bij bhaiba plaats op den 14den April 1915. Twintig duizend Turken, Koerden en Arabieren met 15 a 20 kanonnen vielen het versterkte kamp der Engelschen aan. De strijd was hevig en voor de Engelschen „op het kantje af", maar ten slotte trok Suleiman, na zware verliezen geleden te hebben (3000 dooden en gewonden en 800 gevangenen) terug op Nasi- riyeh, waar hij zelfmoord pleegde. De Engelschen hadden 1000 man, waaronder 60 officieren, aan dooden en gewonden verloren. Onmiddellijk bij aankomst te Basra (23 April) vernam T., dat hij aangewezen was voor het commando der a. s. Kurna-Amarah- operaties. In verband met de onmogelijkheid in den natten moesson in de strooken langs de rivier te manoeuveeren, stelde hij Generaal Nixon voor, den opmarsch der 6de Divisie te steunen, door de 12de Divisie (Gorrenge) een omtrekking op te dragen van uit Ahwaz over Hawizeh naar Amarah, tusschen welke plaatsen een weg moest bestaan, ook bruikbaar voor artillerie. Aanvankelijk had Nixon bezwaar, omdat bij deze omtrekking Perzisch grondgebied moest worden betreden, doch practisch werd de kwestie opgelost door de stelling, dat „if the 12th Division had a fight and beat the enemy, they might follow them up in pursuit all the way to Amarah" Het zou te ver voeren in dit kort bestek T's voorbereidingen op den voet te volgen. Alleen zij vermeld, dat hij vechten moest voor transportmiddelen en om het effectief der combattanten op te voeren aan welk laatste allerlei detacheeringen en emploiementen geknaagd hadden. Het gemis aan afzonderlijke troepen voor bewaking der com municatielijnen was een der fouten, die de Mesopotamië-expeditie aankleefden. Bovendien stond een en andar een vlotte uitvoering der op drachten in den weg, waardoor de vijand tijd vond zich te ver sterken. De aan T. verstrekte opdracht was verre van eenvoudig: a. de vijandelijke posities N. van Kurna nemen, b. Amarah bezetten d. w. z. den vijand 150 K. M. terugwerpen, en c. op een aantal plaatsjes, tusschen Kurna en Amarah, garni zoenen achter laten. En hiervoor had hij slechts 1 (onvolledige) Divisie en was zijn opmarschlijn een rivier met aan weerszijden ondergeloopen land. Hoe het aanvalsterrein N. van Kurna en uitzag blijkt voldoende uit de schets. T. zegtIt is instructive to see the way in which Government was starting an expedition to invade Mesopotamia; all the mistakes and errors of our maritime expeditions during the 18th and early part of the 19th centuries are here repeated with interest. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 29