De Turken waren sterk: 5 Bataljons Inf. 600 Mujahidin 1200 Moeras-Arabieren en beschikten over 10 stukken geschut zoomede over 1 rivier-monitor. Hun hoofdstelling werd gevormd door de posities te Bahran, Rotah, Maziblah en Sakricha, terwijl Norfolk Hill, One Tree Hill, One Tower Hill en Gun Hill als vóórstelling konden gelden. Bovendien was Rumla (geheel in het Westen) bezet door de 1200 Arabieren (met 1 kanon). Verder waren mijnen gelegd in het Tigriskanaal ten Noorden van Fort Snipe en was bij Rotah de vaart voor schepen belem merd door twee gezonken lichters. Tegen deze stelling had Townshend te strijden met eigen mid delen, want de omtrekkende 12de Divisie kon in dit stadium nog geen invloed uitoefenen, daar zij nog niet eens Ahwaz be reikt had. (Gorrenge had integendeel een klein échec te boeken, doordat twee eskadrons cavalerie in hinderlaag waren gevallen, wat het moreel bij den vijand verhoogde). Het was een diepe teleurstelling voor den met „Napoleons doctrines" opgegroeiden officier, dat hij de eerste maal, waarbij hij een operatie in eenigszins behoorlijken stijl zou leiden, moest afzien van „the turning movement by the principal mass." Een omtrekking door de hoofdmacht in W. richting met Ma ziblah als doel was bij eene verkenning der Al Huir-Creek, onmogelijk gebleken; een soortgelijke manoeuvre naar het Oosten had het nadeel, dat twee bandjirende rivieren (Rotah Creek en Tigris) moesten worden overgetrokken onder werkzaam vuur der vijande lijke kanonnen, terwijl deze actie 's vijands terugtochtslijn niet bedreigde. Restte dus de frontaanval door de hoofdmacht met omvatting door „minimum force" langs den Oostelijken oever. De operatie zou methodisch en zonder overhaasting moeten plaats vinden, in opvolgende phasen, zooals in den belegeringsoorlog. Deze phasen stelde T. zich voor als volgt: lste phase Aanval op Towerhill en Gunhill om de Birbeck Creek-lijn te bemachtigen. 2ae phase. Aanval op Bahran. 3de phase. Aanval op Maziblah. 4de phase. De vervolging. In totaal beschikte T. over: aan Infanterie: 16de Brigade (minus het 112th Inf, dat Kurna bezet moest houden). 17de Brigade. aan Artillerie: a. land- houwitsers van 5 inch section 2 kanonnen 5 Arabische Scherpschutters, 30 n ff n

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 30