De eigenlijke vecht-groepen der hoofdmacht waren: a. de land-section-Artillerie, opgesteld ten Noorden vanKurna; b. de 17de Inf. Brigade met daarbij ingedeelde genietroepen en veldambulance in roeibootjes op het ondergeloopen land (Westelijken oever) c. de river-section-Artillerie en d. de flotille-vaartuigen op de rivier. De 16de Inf. Brigade bevond zich op de transportschepen, gereed om te landen, als het noodig was. Echter hoopte T. dat dit niet eer noodig zou zijn dan te Bahran, dus bij den strijd in de 2de phase. De omvattings-colonne (het 22ste Regiment Punjabis, '/2 compag nie sappeurs en mineurs, 1 sectie berg-artillerie op vlottenen 1 sectie veldambulance) had een nachtmarsch over ondergeloopen land te verrichten en moest daarbij in Oostelijke richting ruim 4 K. M. uithalen, ten einde One Tree Hill te omtrekken, One Tower Hill en Gun Hill te enfileeren en vasten voet te krijgen op de zand heuvels 3 K. M. Oostelijk van Bahran. Dat dit nachtelijk waterballet als bijzondere praestatie kan gel den, zal niemand betwisten, al mag worden aangenomen, dat de zeer .voorzichdge Townshend zijne voorbereidingen goed getrof fen had (o. m. was de Eng. Artillerie nauwkeurig ingeschoten op de diverse „hills"). De Algemeene Reserve (2de Bat. Norfolks en 48ste Pioniers) volgde op schepen (dus op de rivier). Behalve de ondragelijke hitte, die dagelijks offers eischte aan zonnesteek, drukte op de Engelschen de zeer begrijpelijke vrees voor mijnen. Daar slechts enkele mijnen werden gevonden en onschadelijk gemaakt (vóór en tijdens de actie), trad gaandeweg op dit punt gerustheid in, welke echter voor goed verdween, toen men tot de zekerheid kwam onbewust over een mijnenveld te hebben gevaren Dat explosie was uitgebleven en daarmede een ramp voor de Engelschen, was te danken aan de omstandigheid, dat de Turken niet beschikten over contact-mijnen en de Turksche zee-officier, die de ontsteking langs electrischen weg had moeten verrichten, niet slaagde in zijn poging Maar Tommy had sedert genoeg van mijnen en liep zeer voor zichtig in de veroverde stellingen, een omweg makend voor elk Turksch hoofddeksel of elke ledige flesch, waaronder „best een mijn kon liggen". Townshend zelf was niet gerust over den uitslag van den komenden strijd. Als de aanval in bellums niet lukte, beteekende dit een débacle, want van eenigszins ordelijk teruggaan kon geen sprake zijn (modder, riet, diepe slooten). 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 32