De schepen op de rivier waren niet bestand tegen voltreffers der Turksche Artillerie en daaraan bijzonder blootgesteld, wijl ze den slakkengang der Infanterie in bellums moest bijhouden, terwijl het mijnen-gevaar hen in het bijzonder bedreigde. Den 3lsten Mei nam T. van uit den voormars der Espiègle, geankerd stroomopwaarts van Fort Snipe, omstreeks 6 uur v. m. de omtrekkende colonne waar, die in breed front One Tree Hill omvatte. Tegelijk gingen de bellums Westelijk van Fort Snipe voorwaarts, wat een buitengewoon schouwspel opleverde. De Engelsche artillerie had het bombardement overeenkomstig de bevelen op tijd ingezet. Enkele vijandelijke granaten kwamen over de Espiègle heen of sprongen in de nabijheid van het schip, waarop het anker werd gelicht, ook al om in verband te kunnen blijven met de bellums. Voorafgegaan door twee gewapende barkassen, die als minesweepers dienst deden, volgden de flotille-vaartuigen in het slakkengangetje der bellums. Norfolk Hill werd letterlijk gesmoord onder granaten en vooral de uitwerking der houwitsers was vreeselijk (deze stonden ten Noorden van Kurna en op 2500 M. van het doel). Townshend verwachtte ieder oogenblik de minesweepers in de lucht te zien gaan, maar er gebeurde niets, zoodat ook hij ging veronderstellen, dat de berichten over door de Duitschers in lich ters aangevoerde mijnen slechts bluf waren. Kort daarop sprong echter een mijn achter de Espiègle, te ver evenwel om kwaad te doen! Langzaam vorderde de 17de Brigade in de roeibootjes, ploete rend door modder en zwaar riet en naderde Norfolk Hill. Tijdig werd het artillerie-vuur verlegd op Gun- en One Tower Hill en kort daarna sprong het Oxford-Regiment uit de bellums en nam Norfolk Hill met de bajonet. De strijd verplaatste zich thans naar de Noordelijker gelegen doelen n. 1. Gun- en Tower Hill, maar de tegenstand was uiterst zwak, ja, kon nauwelijks tegenstand genoemd worden! De Engelsche artillerie had goed werk verricht en niet in het minst de 4,7 kanonnen. De Turksche antwoordde nauwelijks en toen de bellums nader den werd op Gun Hill de witte vlag geheschen. Ten 11.30 v|m was One Tower Hill in handen der Oxfords en daarmede de Birbeck Creek-lijn in Townshends bezit. One Tower Hill bleek grondig vernield, het garnizoen gevlucht met uitzondering van een luitenant. Een Krupp-veldkanon werd daar buit gemaakt. Intusschen was de hitte ondragelijk geworden. Townshend nam maatregelen voor de samentrekking zijner strijdkrachten. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 33