Espiègle en Townshend daar de bevelen voor de vervolging dicteerde, waarbij Ezra's Tomb het eerst object zou zijn. Het gebrek aan voldoende transportmiddelen dwong T., die met de flotille-vaartuigen de directe vervolging inzette, de andere troepen in twee échelons naar hét object te dirigeeren. Hierbij valt op, dat de 16e Int. Brigade, die zich reeds op de transport schepen bevond, en nog niet in actie geweest was, voor het laatste échelon werd bestemd, terwijl de 17de Brigade, na de vermoeiende dagen in de bellums, het 1ste échelon zou vormen. Dit had extra ontscheping en inscheping ten gevolge, alzoo verlies van kost baren tijd. Bij het invallen van den avond was de flotille, die de Turksche schepen Marmarice en Mosul voor zich uitjoeg en, waar mogelijk, onder vuur nam, nabij Ezra's Tomb. Dezen dag werden buit gemaakt drie lichters met munitie, één met mijnen, en drie veldkanonnen, terwijl 2 a 300 Turken (waar onder officieren), behoorende tot de gendarmerie, gevangen wer den gemaakt. Te Ezra's Tomb liet Townshend den Chef van den staf met de noodige officieren achter om de komende échelons met spoed naar Amarah te dirigeeren, zijnde deze plaats thans object geworden. Bij het opgaan der maan, 's nachts 2 uur (2 Juni), zette de flotille de vervolging voort en werd, na ongeveer 2 uur de „Mar marice" brandend, overhellend en aan den grond aangetroffen, nadat de „Cornet" het schip in een bocht onder vuur genomen had. Kort daarop raakte de „Espiègle" aan den grond. Voor deze betrekkelijk groote sloep 60 M.) werd de navigatie te lastig, nu de Tigris zeer bochtig was geworden (reden waarom de Turksche oorlogstoomer eveneens gestrand was), zoodat T. besloot alleen met 4 kleine stoomers door te stooten en de Espiègle, Clio er. Odin zeven mijl Noord van Ezra's Tomb achter te laten. Na twee mijl stoomens werd de „Mosul" ingehaald, witte vlag in top. Aan boord waren velen officieren van gezondheid en een compagnie infanterie. De Turken waren blij zich te kunnen over geven, en in doodangst voor de moeras-Arabieren 1). Des middags 2 uur kwam Kila Salih in zicht. Het terrein was geheel van karakter veranderd en de eeuwige moerassen hadden plaats gemaakt voor vlak land, met gras begroeid en zeer geschikt voor troepenbeweging. Ook de atmosfeer was aangenamer; wel warm, maar droog. Even vóór het binnenstoomen te Kila Salih werd een afdeeling Turksche infanterie en cavalerie waargenomen en door kanonvuur tot verspreiden gebracht. De „Cornet", waar Townshend zich op bevond, kwam in den middag te 3 uur te Kila aan, waar de Sheik van de stad aan Roovers en moordenaars van beroep. De verliezende partij, i. c. Turken, werd door hen-geplunderd en menig soldaat doodgeslagen. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 36