woestijn teruggekeerd en bestond, zooals later bleek, uit de bezetting van Halfiyeh, welke voor den druk door Gorrenge (12de Divisie) van uit Ahwaz uitgeoefend, voornemens was op Amarah terug te gaan, doch nu naar het Noorden langs de Tigris terugtrok, veronderstellende, dat Amarah in bezit der Engelschen was. De nacht ging zonder incidenten voorbij, maar van het handjevol Engelschen te Amarah, zullen niet velen een oog gesloten hebben! Den volgenden dag (4 Juni) werd de toestand alleronaange naamst door het uitblijven van het voorste échelon. De Arabieren, .die spoedig bemerkt hadden hoe gering het aantal Engelschen was, begonnen de Turksche regeeringsgebouwen, magazijnen en hospitalen te plunderen. Ongeregeld geweervuur in de stad werd op de schepen vernomen. T. had geen man te missen, om een piket samen te stellen, ten einde het plunderen tegen te gaan. Toch moest worden ingegrepen om het spel niet te verliezen en toen de Arabieren zich op de kade vertoonden om het hospitaal aldaar te plunderen, vuurden de machine-geweren van de Cornet op de plunderaars, wat een heilzaam effect had en de rust op de rivier-oevers hersteldehet geweervuur in de stad nam evenwel toe. In den voormiddag kwamen de verwachte schepen in zicht en spoedig debarkeerden de Norfolks en was de situatie gered. BRONNEN: My campaign in Mesopotamia by Major-Genera] Sir Charles V. F. Townshend. Report for the Army Council on Mesopotamia by Sir John P. Hewett. 4. DE HANDLEIDING PATR. TELEFOON INF. (H.P.T.I.), HERDRUK 1920 door M. R. H. CALMEYER. Deze handleiding is, na de ervaringen uit den Wereldoorlog, onget wijfeld niet meer op de hoogte van den tijd en waar een gewijzigde uitgave dus binnen afzienbaren tijd te verwachten is, kan misschien het volgende bij de samenstelling daarvan eenig nut afwerpen 2). Ter publ. ontv. 1-5-22. Red. I. M. T. 2). Naast eigen ervaring grondt deze beschouwing zich op de volgende geschriften„De rail. Speet." 1919 „De Veldtelegraaf en telefoondienst tijdens de mob. door J. N. Schreuder; „Idem" 1920. „Leiding van den inf. telefoondienst" door A. Piron„Idem" 1921 „Het voorschrift tel.- stations inf. 1919 en het afluisteren van telef. gesprekken door den vijand" door A. Piron„Wet. Jaarbericht" (Ned.) 1914—1919 hoofdstuk V2 „Telefonie; „Wet. Jaarbericht" (lndië) 1920, blz. 252. „Mavors" 1920 „Het gebruik van tel. mat. bij de inf." door C. Eldermans„Aanwij zingen bij de opleiding der inf." (van het Ned leger) XII „Verbin dingsdienst;" „Orgaan Krijgswetenschap" 1921—22, III „De verbindings dienst op het gevechtsveld" door Jhr. J. Th. Alting von Geusau„In struction du 28 Dec. 1917 sur Ia liaison pour les troupes de toutes armes 1920;" Rohrbek „Taktik" blz. 405, 408, 486, 654 en 724. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 38