Vooraf zij evenwel gezegd, dat m. i. in één voorschrift, in den geest van de Fr. „Instruction du 28 Dec. 1917 sur la liaison pour les troupes de toutesarmesl920", alle in het leger voorkomende verbindingsmiddelen zouden moe ten behandeld worden en dit, omdat deze niet los van elkaar staan, doch alle éénzelfde taak hebben, bij welker vervulling zij elkander steunen. Hoewel n. m. m. in dit voorschrift de algemeene tactische regels, geldende voor alle verbindingsmiddelen en rege lende hunne samenwerking en daarna de bijzondere voor de inf. telefoon, aan het technische gedeelte zullen moeten voorafgaan, is bij de volgende bespreking de indeeling van de bestaande handleiding gevolgd. Uit de 1ste alinea van hoofdstuk I „Telef, mat. der Inf." en uit de overeenkomstige van hoofdstuk II „Personeel" valt de gevolg trekking te maken, dat het mat. en pers. niet is ingedeeld per Baton, doch per comp. Zoover ik gezien heb, wordt in vredes tijd het mat. dan ook opgeborgen en onderhouden door de compn. Deze indeeling nu is m. i. volkomen in strijd met een econ. en tactisch juist gebruik van dit verbindingsmiddel en wordt, voor zoover mij bekend, in geen enkel ander leger aangetroffen Zooals de thans geldende handleiding ook in hoofd stuk XII „Regels voor het tactisch gebruik" zegt, dient de inf. patr. tel. in het gevecht v. n. 1., om de verbinding tot stand te brengen tusschen den Batons, comdt en zijn onder- deelen, waaraan ware toe te voegen: „en met de staven van neven-Batons". De Bat. Comdt behoort dus ten allen tijde de beschikking te hebben ovej dit verbindingsmiddel en moet niet eerst de bedieningsmanschappen uit de compn behoeven aan te trekken. Moge daarom een gewijzigde „H. P. T. I en „O. On." duidelijk aangeven, dat tot den Staf van het Baton be hoort een tel. patr. onder Co van een sergeant lste k 1. Deze patr. zal heel wat meer nuttig effect hebben, dan de vier kleine korp. patrsvan thans. Slechts een man kader, op de hoogte van de beginselen der electriciteitsleer en met eenige algemeene ontwikkeling, kan dit Co zoodanig vervullen, dat de inf. tel. onder alle omstandigheden oordeelkundig gebruikt wordt. Bovendien zijn er thans vier comdtn waar er één be hoort te zijn. Deze Batons-tel. patr. zou ik wat personeel betreft verder willen laten bestaan uit: 5 man kader en 15 soldaten (per centraal- en eindstation 1 comdt met 3 man). Waar thans 4 man kader en 24 man bij den tel. dienst ingedeeld zijn, komen hierdoor 7 personen voor andere diensten vrij. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat zich reserve-manschappen in de compn moeten bevinden. Werd inplaats van bovengenoemde telef. patr. bij den Batonsstaf een verbindingspatr. ingedeeld, bestaande De „H.P. T.l.„ zegt op blz. 8, dat een kaderlid patr. Comdt is. De rang wordt niet aangegeven. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 39