compagnieën zijn ontwikkeld zullen beide On. v. G. de troepen volgen. A d c. De voornaamste taak van de V. S. in het gevecht is het oprichten van een verbandplaats (V. pl.). Aangezien niet voor elke Brigade een eigen V. pl. behoeft te worden opgericht, worden in het gevecht de V. Sn. aan het gezag van de Brigade Commandan ten onttrokken en bepaalt de C. VI., of namens dezen de Legerarts, waar een V. pl. zal worden opgericht, welke V. S. daartoe wordt aangewezen en voor welke troepen deze is bestemd. De Brigade-Commandant wijst de wegen aan waarlangs con- centratieposten voor gewonden (Cp.) worden opgericht van waai de gekwetsten door personeel van de V. Sn. worden afgehaald en naar de V. pl. vervoerd. Het bevel op de C. pn. wordt gevoerd door een ziekenverpleger van de V. S. Is de V. pl. niet voor auto's bereikbaar, dan wordt een „wagen plaats" ingeschakeld. Van de V. pl. (n) worden de gekwetsten naar gelang van hun toestand doorgezonden, hetzij te voet naar de door den C. VI. aan te wijzen Verzamelplaats (en) voor marschvaardige gewonden buiten het gevechtsveld (Vz. pl. M. G.), hetzij per auto naar het evacuatiestation. Commandant van de Vz. pl. M. G. is een officier (géén O. v. G.) waaraan eenig geneeskundige personeel van de algemeene treinen wordt toegevoegd. Add. Een V. H. bestaat uit een V. S. en een treinafdeeling. De voornaamste bestemming van de V. Hn. is om een V. welke zich heeft vastgewerkt, te vervangen, indien de troepen zich moeten verplaatsen. Aan de bestaande organisatie en arbeidsverdeling zijn de vol gende bezwaren verbonden: le. Indien een Brigade geheel in het gevecht is gebracht bevin den alle acht On. v. G. der Bataljons zich achter de vuurlinie, waar zij in en buiten de gewondennesten practisch slechts zeer onvolkomen hulp kunnen verleenen. 2e. Op de C. pn. daarentegen zijn geen On. v. G. aanwezig, zoodat alle gekwetsten naar de V. pl. moeten worden doorgezonden en deze zal worden overstroomd door een groot aantal licht ge wonden welke, waren zij eerder geholpen, öf dadelijk naar hun korps hadden kunnen terugkeeren, dan wel rechtstreeks naar de V. pl. M. G. konden worden doorgezonden. 3e. De V. S. behoort organiek tot de Brigade (het Detache ment) op het oogenblik, dat zij hare voornaamste taak zal hebben te vervullen, dus in het gevecht, wordt zij aan.het gezag van den Brigade (Detachements) Commandant en diens Chef Arts ont trokken. Indeeling van de V. Sn. bij de Brigades (Detachementen) is dus organiek onjuist. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 46