tweeën zijn te splitsen. De Hp. V. Afd. zal in het kwartier en tijdens den marsch de taak moeten vervullen welke thans aan de V. S. is opgedragen. Na invoering van het Divisie- en Regimentsverband zou de organisatie van den M. G. D. de V. Sn., zoowel als de V. grn., bij de kleinere korpsen wederom buiten beschouwing latende als volgt kunnen zijn: Bij den Divisiestaf.: 1 Divisiearts. Per Bataljon en per Afd. Art. 1 G. S. met 1 O. v. G.per Regiment Inf. (a 3 bataljons) een Hp. V. Afd., waarbij 4 On. v. G. waarvan de oudste tevens Regimentsarts is. Bij het Regiment Art. is de oudste van de 3 On. v. G. der Afdee- lingen tevens Regimentsarts. Bij eene Divisie zullen dus beschikbaar zijn: 12 G.Sn. met 12 On. v. G.; 3 Hp. V. Afdn met 12 On. v. G.; 1 Divisiearts; totaal 25 On. v. G. Ingevolge het voorschrift van 1906 werden op last van de betrokken Korpscommandanten door het personeel van de G. Sn. „verzamelplaatsen voor gewonden op het gevechtsveld" opgericht. Aangezien in de practijk is gebleken, dat de gekwetsten zich instinctmatig op meer veilige plekken verzamelen, worden terecht in de reglementen van 1917 en 1921 deze „verzamelplaatsen" niet meer genoemd; het personeel van de G. Sn. zoekt de gekwetsten op in de van zelf gevormde „gewondennesten". Een overeenkomstig verschijnsel kan zich voordoen bij de C. pn. De gewonden, die van het gevechtsveld terugvloeien, zullen eveneens instinctmatig zich op een of meer geschikte punten (buiten 's vijands werkzaam vuur, in de schaduw) verzamelen. Uit den toestand van het terrein, vooral uit de aanwezigheid van wegen en paden is het wel mogelijk met eenigen grond te voor spellen waar de gekwetsten zich zullen verzamelen, zekerheid hieromtrent bestaat echter nooit, aangezien niet zelden ook toe vallige omstandigheden hierop van invloed kunnen zijn. Wordt dus wederom tot invoering van de Hp. Vn. overgegaan, dan zullen deze moeten worden opgericht op, of nabij, de plaatsen, waar de gewonden zich reeds uit zich zelf hebben verzameld. Hoewel door het plaatsen van handwijzers de stroom van gekwet sten wel min of meer in eene bepaalde richting is te leiden, zal toch in verband met het vorenstaande niet te vroeg tot de oprichting van Hp. Vn. mogen worden overgegaan. In verband met de frontbreedte van een Regiment in het ge vecht, zal het niet zelden voorkomen, dat niet meer dan één weg of pad van de vuurlinie naar achteren voert. Aangezien de gewonden zich van zelf op dezen verkeersweg zullen verzamelen, zal in dat geval voor het Regiment met één Hp. V. kunnen worden volstaan, hetgeen uiteraard aan een economisch 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 48