Waar deze afweermitr.-organisaties niet beschikbaar zijn, dan wel niet in voldoend aantal aanwezig zijn, zooals in de organisatie van het Ned. Ind. leger, is het noodzakelijk al de aanwezige zware en gew.-mitrs te voorzien van die hulpmiddelen, die ze geschikt maken voor het vuur tegen luchtdoelen. Aan de bediening dezer wapens zal dan door een speciale opleiding de noodige kennis omtrent deze schiettechniek moeten worden bijgebracht. WAAR SPECIALE AFWEERMITRA1LLEUR ORGANISATIES ONTBREKEN MOETEN EjE INFANTERIE EN DE MITR -AF- DEELINGEN IN EIGEN VERDEDIGING VOORZIEN. 9. ORGAAN N. I. O. V. JUNI. Overste Goester geeft een bijdrage over operaties van Fransche Cava lerie in Servië in 1918; 2 schetskaartjes zijn bijgevoegd. In de beschou wingen wordt gezegd, dat buitengewone prestaties zijn geleverd en verder o. m. dat verzuimd was het medenemen van voldoende reservehoefbeslag. We lezen, dat ondervonden weerstand als regel werd gebroken door omtrekking, welke bij een terugtrekkenden vijand niet altijd ongezien be hoeft te gebeurengegeven de moreele uitwerking van een bedreiging met omtrekking, kan zelfs een zichtbare beweging in de richting van 's vijands flank en rug aanbeveling verdienen. Schrijver bepleit aan de hand van zijn verhaal het nut van „draadlooze" voor Cavalerie, en verder het „leven van het land". „Er zal wel geen systeem zijn uit te denken, dat eene bevredigende op lossing zal geven aan het zoo bij uitstek moeilijke vraagstuk der verple ging van ver vooruit ageerende Cav. Men bedenke dat men ten slotte heeft te kiezen tusschen actie welke de snelheid en beweeglijkheid der ruiterij ten volle benut en die welke wordt beperkt en belemmerd door overdreven zorg voor de verpleging. Waar hier de factor snelheid en verrassing op den voorgrond stonden en waaraan in hoofdzaak het succes is te danken geweest, moest noodwendig de factor van goede verpleging op den achtergrond worden gedrongen. In de beschreven episode was optreden van vijand in den rug uitgeslotenmen begrijpe dat wanneer ook hiermede dient rekening te worden gehouden, aan- en opvoer van fourages wel geheel en al falikant zullen uitloopen. De Comdt van zelfstandig en ver vooruit optredende Cav. moet zich niet gebonden achten door aanvoer van achteren, of door medevoeren van lange treinen; dat verlamt de actie." Ook de Geneeskundige Dienst had door het zware terrein en de snelle actie met heel veel moeilijkheden te kampen. Vervolgens komt „De opmarsch der Engelschen van Kut naar Ctesiphon in 1915" van de hand van v. A., die daaromtrent een lezenswaardig ver haal geeft. Mede de moeite waard is het vervolg, tevens slot, van de schetsen uit den Vogelkop van Nieuw-Guinea. Men krijgt uit het verhaal wederom niet den indruk, dat dit eiland ooit een parel van Insulinde zal kunnen worden. In deze tijden van geboden zuinigheid ware eens ernstig onder 't oog te zien, of er geen eind behoort te komen aan de voortdurend aan dat eiland besteede uitgaven, althans deze danig te besnoeien. De Heer Bannink heeft het over „De personeelsvoorziening van den Indischen Dienst" en deelt het een en ander mede over het verslag van de Staatscommissie terzake. 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 59