68 middel van coördinaten kan worden vastgelegd, waarbij te rekenen valt op een fout van 5 20 M. bij gebruik van een kaart van 1:25000. Daarom zijn nauwkeurige metingen ook overbodig. In Fr. is bij iedere Afd. Art. een „officier orienteur" ingedeeld, die deze werkzaamheden verricht, Evengoed als men geneeskundige militieplichtigen bij voorkeur bij den gen. dienst zal oproepen, zoo kan men t. b. v. bovengenoemden dienst gebruik maken van „vermessungstechn. gebildeten tfrafte", waarvoor bij ons personeel van den Top Dienst kan worden gebezigd. „Das Quadratnetz der Karte 1:25000 wird in Zukunft mit Telephon, Radiotelegraphie oder-telephonie und optischen Signalgerat das unentbehrliche Verbindungsmittel sein". Ook de luchtfotographle zal de waargenomen doelen door middel van coördinatie moeten aangeven. Schr. voegt hieraan toe „lm Bew. gefecht wird natürlich die Luftphctographie wenn sie ausgewertet ist oft durch die Erreignisse überholt sein" In den bew. oorlog is de telemeter een waardevol middel voor de „Erdbeobachtung". De fouten welke het gevolg zijn van de onregelmatige inkrimping van de kaart worden beperkt dóór uit te gaan van de dichtstbij zijnde aangebrachte lijnen. Rev. Mil. Suisse no. 1. Jan. „Les attaques en vitesse enz." bespreekt thans de ondervindingen opgedaan met de verschillende wapens en techn. middelen. T. a. v. den vliegdienst wordt o. a. gezegd, dat hij in den bew. oorlog meer als „organe de transmission" werd gebruikt dan t. b. v. de vuurleiding der art.; tegenover minder beschaafde volkeren had het bom bardement uit vliegtuigen groote moreele uitwerking. De gew. granaat bleek zeer nuttig „soit pour faire barrage ou une contre-attaque, soit pour ré- duire un flot de mitr., soit même simplement pour débusquer un adversaire ténace abrtlé derrière son rocher." In „Chronique et nouvelles" komt onder de Fr. berichten voor, dat in dit land is ingesteld een „Comm. d'études chargée de préparer toutes les questions qui doivent être soumises aux déliberations du Conseil Supérieure de la Defense nationale". Deze comm. zaj dus de Staatsmobili- satie moeten bestudeeren; aan haar is toegevoegd een „Secretariatgénéral permanent, chargé de la mise en oeuvre des travaux de la Comm. et de ceux du Conseil Supérieur" Schr. acht de studie-comm. overbodig, aangezien dit Secretariaat wel al het werk zal verrichten. Technik und Wehrmacht le en 2de Heft '22. „Der neue Reichskraftstoff" behandelt de samenstelling van deze brandstof (n. 1 25 Tetralin 25% spiritus en 50% benzol), welke geen verbrandingsproducten achterlaat en zeer goed als motorbrandstof heeft voldaan. Zij kan voor ons wellicht een waardevol vervangster voor zuivere benzine zijn. In „Zur Frage der Gewehr (M. G.) Munition" worden enkele zeer belang rijke vraagstukken omtrent dit projectiel besproken. Uit onderzoekingen en in de practijk, is gebleken, dat ijzer als „Ersatz" voor messing bij den aanmaak van patr. hulzen geschikt is; voorts wordt het wenschelijk geacht het kruit een anderen vorm te geven, waardoor een gunstig verbrandings oppervlak wordt verkregen. Men komt dan tot een massieven vorm, geheel overeen stemmend met die van de huls, met een centrale doorboring. Niet alleen dat hierdoor de verbranding gelijkmatiger versneld plaats heeft, ook zal de gasdruk centraal op den kogel werken, hetgeen met de vroegere gebezigde blaadjes of korreltjeskruit niet het geval was. Les Archives de la grande geurre, Dec. '21, In het einde van „Le témoig- nage du Gen. Lanresac enz wordt het goede werk, dat genoemd generaal als legeraanvoerder heeft verricht naar voren gebracht en toch meent Schr., dat zijn. vervanging noodzakelijk was, omdat „ce général d'armée n'avait pas l'ame d'un vainqueur, car, pour vaincre, il faut que le chef croie en Ia victoire, d'une foi si profonde qu'elle se communique a son armée toute entière. Comment croire en la victoire quand on manifeste un tel manque de confiance, non seulement envers le commandement suprème, mais ce qui est bien plus grave, envers ses propres troupes?" Zonder dit vertrouwen in de overwinning, in zich zeiven dus en in zijn troepen zal een bevel hebber nooit de overwinning behalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 68