te geven, b.v.: „bevindt zich een vliegveld in de nabijheid van P?" of „heeft uitlading van troepen plaats te Q?" of „is er een spoorlijn aangelegd tusschen R en S?" Een waarnemer kan na elkaar meerdere dezer opdrachten op één vlucht verwerken. Betreft het zaken vanuit een groote hoogte zichtbaar, dan is het 't beste daartoe een afzonderlijk optredend vliegtuig te gebruiken, dat door den vijand wellicht onopgemerkt blijft. Betreft het daarentegen zaken, die alleen uit geringe hoogten gezien kunnen worden, dan is het tenzij de vlucht bij nacht plaats heeft- noodig in groepen van b. v. 3 op te treden, die bovendien be schermd worden door een groep jagers 1). De verkregen gegevens kunnen radio-telegrafisch worden over gebracht aan den betrokken Comdt; ook kan gebruik worden gemaakt van bericht-kokers. Regel is bovendien, dat na een landing een nauwkeurig verslag aan den escadrille-comdt wordt uitgebracht. In den Stellingoorlog is het noodzakelijk al deze verkenningen fotografisch te doen daar men met het oog niets of weinig ziet. Van de fotografie kan ook in den Bewegingsoorlog gebruik ge maakt worden indien spoed niet zoo op den voorgrond staatj ter wijl ook de combinatie nuttig kan zijn b. v. een fotovliegtuig verzamelt de preciese gegevens en wordt daarbij ondersteund door vliegtuigen van waaruit waarneming met het oog plaats heeft, welke onmiddellijke resultaten geeft. In al deze gevallen blijft het de Comdt op den grond die. door 't geven van juiste opdrachten de strategische gegevens verzamelt. Dit mag niet overgelaten worden aan den waarnemer, die daaren tegen de techniek der waarneming moet beheerschen. De binnenkomende gegevens worden door den escadrille-comdt overgegeven aan den Comdt der luchtmacht van het Legerkorps, die ze, ev. na bewerking door den inlichtingsdienst, aan den Leger- korps-comdt doet toekomen. Steeds worden de inkomende gege vens door den inlichtingsdienst van den staf der luchtmacht gere gistreerd. i Verkenning op korteren afstand. Deze heeft plaats op dezelfde wijze als die op grooteren afstand, doch geschiedt voor 't verkrijgen van tactische gegevens. In verband met de plaats der waarnemings-werkzaamheid zijn ondersteunings vliegtuigen en beschermende jagers mede noodig. In den Stelling oorlog is fotografie vereischt. Alsdan behoort tot dezen tak van vliegdienst ook het nemen van foto's ten behoeve van de kaarten der art. Men kan onderscheiden: a). ondersteuningvliegtuigen, d. z. vliegtuigen, die hooren bij hetzelfde escadrille als het toestel, dat de verkenning ver richt en die het op dezelfde hoogte vergezellen: b). beschermingsvliegtui gen, d. z. jagers, die meestal boven de ondersteuningsvliegtuigen vliegen en van daaruit ev. bedreigers aanvallen. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 9