De Gen. Dubois besloot daarom met de onmiddellijk beschikbare macht, de Marokk. div., aan te vallen tegen het front Signy- l'Abbaye Thin-le-Moutier. Daartoe stelt hij de nog in reserve gehouden brig, ter beschik king van Humbert met last den vijand, die uit het bosch van Hailly deboucheert, aan te grijpen. De Gen. Humbert geeft nu te 11 v. m. een gevechtsbevel uit: de brig. Blondlat moet zich in de richting Dommery terugtrek ken, de regtn Cros en Fellert rukken op, het regt Cros in de richting La Fosse-a-I'Eau (mét 1 baton langs den weg, 1 baton op de hoeve Bellevue en het 3e baton in derde linie achter het eerste, eveneens op den weg); het regt Fellert op Le Culot du Loup; van de niet meer dan twee afdeelingen tellende Korpsart. volgt 1 batt. het regt Cros en 1 batt. het regt Fellert; (uit het bevel blijkt niet duidelijk of deze afdn onder de bevelen van genoemde regts comdtn zijn geplaatst of niet, maar uit de verdeeling kan worden besloten, dat het eerste wel de bedoeling was); de div.-art. der Marokk. div., totaal op dit oogenblik nog niet sterker dan 1 afd., wordt naar Dommery gezonden; voorts wordt een pas met den trein aangevoerd baton Zouaven, dat te 10 v. m. te Launois is aangekomen, naar Dommery gezonden om zich daar aan te sluiten bij de brig. Blondlat, waartoe het behoort. De brig. Blondlat, de bevolen beweging uitvoerende, bezette met 1 regt Dommery en met het andere de hoeve Courcelles en Vaux-Gravier. Tegen 1 n. m. zag men van uit Dommery de beide te Signy- I'Abbaye ter beschikking van de cav. gelaten compn tirailleurs terugwijken, op den voet gevolgd door de D. Spoedig ontwikkelde zich nu een krachtige aanval op Dommery, dat hevig door houwitsers onder vuur werd genomen. Aanvankelijk verloren de Fr. hier terrein, maar een schitterende tegenaanval met de bajonet bracht hen weder in het bezit van den W. rand van de plaats. Nu kwam ook de naar Dommery gezonden afd. Art. in stelling O. van de hoeve Plate-Pierre. Tot 2 n. m. echter had de brig. Blondlat het zonder den steun van dit wapen moeten stellen. Tegen 3 n. m. dwong een nieuwe D. aanval de Fr. Dommery te ontruimen. Intusschen was het bovengenoemde baton Zouaven van Launois aangekomen. Een nieuwe aanval met de bajonet had dit succes, dat de Fr. wederom meester werden van het O. deel van het dorp, waar zij zich des nachts konden handhaven tot het gevecht werd afgebroken. Intusschen waren de voorste afdeelingen van de regtn Cros en Fellert tegen 2 n. m. gedeboucheerd op den kam, waarover de weg van La Fosse-a-l'Eau, over la Bouzardière, naar Plate-Pierre 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 10