eerst melding gemaakt van het XlXe korps en eerst nog later werd het lile leger genoemd en de samenstelling er van aangegeven. Dit leger was opgerukt met de 23e reserve-div. op den rechter- en het XlXe korps op den linkervleugel. Het Xlle korps bevond zich in den nacht 27|28 AUG. in de om geving van Liart tusschen de Landry-beek en het bosch van Signy-l'Abbaye, komende van Maubert-Fontaine en marcheerende in Z. richting naar Signy-l'Abbaye. O. daarvan marcheerde het XlXe korps over Rimogne en W. van Mézières, terwijl de rechter vleugel van het IVe leger zich bij Donchéry bevond. Tegenover den 1. vleugel van het 4e Fr. leger bevond zich dus het geheele Hie D. leger. Het was tegen het Xlle korps en deelen van het XlXe korps, dat de Marokk. div. haar aanval had gericht, die het succes had, dat de D. overmacht tot staan werd gebracht. Het is een herhaaldelijk in de krijgsgeschiedenis geconstateerd verschijnsel, dat zwakke aanvoerders door een stoutmoedigen aan val geïmpressionneerd worden. De onzekerheid, waarin men verkeerde met betrekking tot de sterkte, de ware bedoelingen en den toestand bij den vijand deed vermoeden, dat de aanvallende troepen nog door andere werden gevolgd, omdat anders de han deling roekeloos zou zijn en deze overweging belette meermalen den aangevallene om grooter kracht te ontwikkelen, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Ook de volgende dagen bleek de zwakheid der D. hoogere aan voering, zich uitende in gebrek aan doortastendheid en het opgeven van de reeds ingeleide omvattende manoeuvre van den 1. vleugel van het 4e Fr. leger. ,,Im Kriege ist nichts gewisz, nur der eigene Wille". Gebrek aan vastheid bij de hoogere aanvoerders plant zich bij de onder geschikten voort. Nog altijd is het moreel de eerste factor in het gevecht. Het gevecht is eigenlijk ook niets anders dan een strijd tusschen 2 willen, zoo bij hoog als bij laag, in alle rangen. Een krachtige wil heeft altijd overwicht op een minder sterken en impressionneert dien. En dit kenmerkt den aanvoerder van krach tiger. wil, dat hij, zich een beeld van den toestand vormende en een oplossing aannemende, welke in overeenstemming met dat beeld kan worden geacht, alle krachten inspant om het gestelde doel te bereiken. Het gaat er niet om de denkbaarst beste oplossing te vinden. In het gevecht doen zich verschillende te voren onbekende en onbere kenbare omstandigheden voor. die den uitslag kunnen beïnvloeden en waardoor het al zeer moeilijk is a priori te zeggen, wat de beste oplossing is. Hiermede mag bij de oefeningen wel rekening worden gehouden Bij de beoordeelingen behoort men zich niet op doctrinair standpunt te plaatsen. De oplossing behoort een goede kans van slagen te bieden, moet daartoe in overeenstemming zijn met de 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 12