4e leger haar niet wilde doen ingrijpen, maar haar beschikbaar wilde houden. Wat de 9e cav.-div. betreft het volgende: Gedurende de 2e helft van den dag werd geen enkel bericht van haar ontvangen. Tegen 2 n. m. echter ontmoette de door Gen. Dubois naar de Marokk. div afgezonden verbindingsofficier zeer toevallig nabij Plate-Pierre den comdt der cav.-div., die daar den Gen. Humbert zocht. Daaruit werd opgemaakt, dat zij bezig was de gegeven opdracht uit te voeren. Later evenwel bleek, dat de Gen. de L'Espée, de comdt der cav.-div., aangetrokken door het gevecht, zijn art. Z. van La Fosse-a-l'Eau in stelling had gebracht om de Marokk. div. te steunen, terwijl het gros der div. in reserve bleef en voor flank- beveiliging zorgde, in stede van zich, zooals zijn opdracht luidde, Z. van Signy-l'Abbaye te begeven, ten einde den vijand te beletten over deze plaats naar Réthel door te dringen. In den avond echter had hij 2 esk. van het 5e regt kurassiers opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk naar Novion-Porcien te rukken en zich daar te handhaven, tot de div. zou zijn aangekomen. De beide esk. kwamen tegen 9 n. m. bij genoemde plaats aan," waar zij 2 detn Inf. aantroffen bestemd als aanvulling voor het 114e en het 348e regt en ter gezamenlijke sterkte van 1000 man, doch zwak geëncadreerd. Op het bericht van inwoners der plaats, dat vijandelijke cav.- Patrs in den omtrek waren gezien, werd onmiddellijk een verken ning uitgezonden, die op 1800 M. van de plaats op vijand stoot te. Te 9.30 n. m. wordt Novion-Porcien van uit het N. aangevallen. De aanval werd echter met weinig kracht gevoerd en bepaalde zich tot een fusillade. Te 11 n. m. trok de Inf., gebruik makende van een pauze in het gevecht, terug naar Corny-la-Ville, in opvolging van den last om zich zoo spoedig mogelijk bij hun regt aan te sluiten. Tegen 11 n. m. kwam de l'Espée te Novion aan; hij was per auto, nadat het gevecht bij La Fosse-a-l'Eau bij het invallen der duisternis geëindigd was, zijn div. vooruitgegaan. De toestand bij Novion-Porcien gaf hem aanleiding de voorhoede op 2 K. M. van die plaats halt te doen houden en het gros kantonnementen te doen betrekken in de zone Launois Vieil-Saint-Rémy Railli- court, met de brig. drag. Séréville te Faissault. De 2 esk. kur. bleven tot 2 v. m. te Novion-Porcien, op welk uur zij naar Faissault terugtrokken met achterlating van een patr. aan den vijand. De D. bezetten de plaats eerst eenige uren later na haar eerst nog onder art.-vuur te hebben genomen. Het bleek, dat de Fr. hier slechts te doen hadden gehad met een det. cav., gesteund door eenige Inf. en voorzien van mitrs en rijdende art. Aan geen van beide zijden was men hier met energie opgetreden. Tegen middernacht ontving Dubois van den comdt der 9e cav.- div. een kort bericht, niet meer inhoudende dan dat deze zijn 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 14