kwartier te Poix-Terron had gevestigd. Over de handelingen der div., noch over de legering, werd eenig bericht gezonden. Uit de keuze van het kwartier van de l'Espée werd echter logisch besloten, dat de cav.-div. zich niet Z. van het bosch van Signy-l'Abbaye had opgesteld om Réthel te dekken. Indien de D. waren doorgerukt, hadden zij op weg naar Réthel slechts het bovengenoemde aan- vullingsdet. aangetroffen. Van den Couronné van Réthel hadden zij de terugtochtswegen van het 9e korps onder art.-vuur kunnen nemen, alsmede de bruggen over de Aisne. Gelukkig voor de Fr., dat de D. zoo weinig voortvarend waren. Ten gevolge van den algemeenen toestand moest het 4e leger op 29 Aug. den onderbroken terugtocht voortzetten. De comdt van dat leger gaf last, dat alle korpsen zouden terugtrekken, uit gezonderd het 9e, dat hij ter plaatse waar het was, wilde houden om de 1. flank te dekken. De toestand bij dat korps was als volgt: le. de Marokk. div. was geheel ingezet; zij had zware verliezen geleden en kon den vijand slechts met moeite tegenhouden, terwijl een versterking van 5 batons en 2 afdn art. werd gevraagd; 2e. de 17e div. was intact en bevond zich te Boulzicourt; 3e. de beide esk. van het 7e regt huz. waren door overmachtige D. cav. uit Signy-l'Abbaye ter hoogte van Dommery teruggewor pen en hielden nog den N. rand van het Z. van die plaats gelegen bosch vast; 4e. de 9e cav.-div. had haar opdracht niet volvoerd en sloot de wegen naar Réthel niet af. Door den terugtocht van de O. van het 9e korps aanwezige troepen zou een langer verblijven in de streek van Launois dat korps blootgesteld hebben aan omsingeling, terwijl de linkerflank van het leger ontbloot werd. Dubois achtte in deze omstandigheden de te volgen tactiek deze te zijn, dat hij steeds moest trachten de D. colonnes voor te zijn, deze te attaqueeren, waar daartoe gelegenheid zou zijn, om ze tot ontwikkeling, dus tijdverlies te nopen, terwijl de korpsen van het 4e leger hun marsch vervolgden. Niet door een verdediging op de plaats kon men hopen de omvattende manouvre te doen mislukken. Om deze redenen besloot Dubois van de ontvangen bevelen af te wijken en van zijn plannen aan het legercommando te berichten. Te 11 n. m. gaf hij nu bevel: le. Aan de 9e cav.-div., om zich onmiddellijk te begeven naar de streek Mesmont Wassigny, waar zij, gesteund door een det. inf. belast met de bewaking der bruggen, elke poging van den vijand, komende uit N. en N. W. richting, om naar het Z. door te dringen, moeSt tegengaan. Verder de bosschen van Signy-l'Abbaye en van Mortier te doorzoeken en in de richting van Liart te ver kennen. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 15