2e. Aan de 17e div. bij Novion-Porcien stelling te nemen om Réthel naar het N. te dekken. 3e. Aan de Marokk. div. om het gevecht af te breken, nadat de 17e div. was voorbijgetrokken en zich vervolgens naar Saulces- Monclin te begeven. 4e. Ter versterking van Humbert een det. te formeeren, bestaan de uit 3 batons en 1 afd. art. van de 17e div., onder commando van kolonel Lestoquoi, dat op 29 Aug. te 1 v. m. van Guignicourt naar Launois moest marcheeren. Te 3 v. m. op 20 Aug. werd een nieuw bevel ontvangen, luidende als volgt: Machault, 20 aout, 2 heures. 11 est indispensable, pour les communications de l'armee, que le 9e corps arrête l'ennemi dans sa marche sur Réthel. En consequence, il l'attaquera a fond aujourd'hui. II pourra être soutenu demain par la 52e D. R. et le 11e corps, débouchant de Bouvellemont et de Tourteron. Van de genomen maatregelen werd bericht gezonden aan den comdt van het 4e leger, die ze goedkeurde. 29 Aug. vielen de D., die gedurende den nacht versterkt schenen te zijn, bij het aanbreken van den dag de Marokk. div. met kracht aan, richting Launois. Thans greep echter het det. Lestoquois in door een krachtigen aanval. Ook thans had deze aanval op een veel sterkeren vijand het gewenschte gevolg. De D. immobiliseerden zich en tastten niet verder door. De energie van de hoogere aanvoering was door den nieuwen en met kracht ingezetten aanval verlamd. De Fr. wil had gezegevierd. Voortaan rukten de D. slechts zeer behoedzaam door. De aanval van het det. Lestoquois maakte het de Marokk. div. gemakkelijk zich uit het gevecht los te wikkelen en terug te trekken. Intusschen had zich bij de 17e div. het volgende incident voor gedaan: De vijand, die den vorigen avond Novion-Porcien had aangevallen, had deze plaats op 29 Aug. des morgens bezet. Toen de voorhoede der 17e div. ter hoogte van Saulces-Monclin kwam, werd zij door art., die in het bosch Z. van Corny-la-Ville was op gesteld, onder vuur genomen. De div.-comdt besloot den vijand niet aan te grijpen, doch hem te ontwijken door over Etots naar Ailand'huy te marcheeren en de bruggen over de Aisne, O. van Réthel, te bezetten. Een oplossing, die niet naar den zin van den comdt van het 9e korps, noch in overeenstemming met den toe stand was, want nu was de weg naar Réthel weer vrij gelaten. Het bericht van deze beweging ontving Dubois, d«e het gevecht van de Marokk. div. volgde, laat, ten gevolge van de opstopping op de wegen. Onmiddellijk zond hij aan de 9e cav.-div. bevel, 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 16