Het andere regt, het 77e, had Novy met le batn bezet; de beide andere waren in res. bij Lucquy. Te 5 v. m. ontving de comdt van het 9e korps op zijn C. P. het eerste bericht omtrent den vijand, meldende, dat vijandelijke afdn Vauzelles hadden bereikt. Kort daarop werd in die richting geweer- en kanonvuur gehoord. Tegen 6 v. m. werd een hevig art.-vuur geopend tegen het front Novy Lucquy Faux. Tegelijkertijd werd een 2e bericht ont vangen, meldende, dat de D. de voorp. van het 135e regt bij Bellevue en Auboncourt met kracht aanvielen. De art. der 17e div., in stelling tusschen Faux en Lucquy opent het vuur, maar de D. brachten onmiddellijk een zeer sterke art.- macht in werking. Het geheele front wordt door de 7.7 c. M. en door een deel der hw. onder vuur genomen, terwijl de rest der hw. de valleien daarachter, in de richting van Chevrières en Novy, bestrooide en het station van Amagne bevuurde. Intusschen rukte de Marokk. div. op in een formatie tegen art.- vuur met de brig. Blondlat in eerste, de regtn Cros en Fellert in 2e linie en de div.-art. over beide brig, verdeeld (een beginsel, dat later terecht werd losgelaten). Humbert doet met 1 baton de bezetting van Novy versterken, Aan Blondlat geeft hij bevel 1 regt naar Bertoncourt te zenden en aan de afdn Turpin en Martin om Z. van den grooten weg van Réthel in bewakingsstelling te komen, ten einde z. n. dat regt onmiddellijk te kunnen steunen. Toen de inf. Bertoncourt naderde, werd zij door geweervuur ontvangen. Het bleek, dat de 9e cav.-div., die zich hier den vorigen avond had bevonden, des nachts was teruggetrokken, zonder daar van bericht te zenden. Een gevolg van deze laatste nalatigheid was ook, dat de voor die div. bestemde bevelen haar eerst zeer laat bereikten. Het gaat in werkelijkheid nu eenmaal niet alles van een leien dakje. Humbert liet het regt Cros dadelijk naar de 1. flank van de brig. Blondlat oprukken, om den aanval, welke deze nu op Bertoncourt moest verrichten, daar te dekken. Als res. houdt hij nog het regt Fellert over, dat hij op 2 K. M. Z. W. van Chevrières plaatst. De 33e brig, kwam, na bij elk der bruggen van Civry, Thugny en Ambly een comp. te hebben achtergelaten, tegen 8 v. m. in gevecht. Zij kreeg als doel de Z. W. rand van Bertoncourt. De 3 batons van het 68e regt en links daarvan 1 bat. van het 90 regt worden in eerste linie geplaatst; in res. blijven nog 5 compn van 1. g. regt. De aan deze brig, toegevoegde art., bestaande uit 1 afd,, kwam bij hp. 102 in stelling. Gedekt door het terrein, bereiken de troepen zonder moeite den grooten weg Réthel Novy. Maar zoodra de voorste afdn be proeven dien te overschrijden, komen zij onder een zeer krachtig 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 19