art.-vuur, waardoor zij genoodzaakt zijn in de slooten langs den weg dekking te zoeken. Achtereenvolgens laat de comdt der 17e div., de Gen. Dumas, die zich bij deze brig, bevond, al zijn battn opkomen naar hp. 115,' maar zij konden geen overwicht verkrijgen op de veel talrijker en goed gedekte D. battn. Het gevecht kreeg hier tijdelijk het karak ter van een hevig art.-duel. Meer W. wordt tegen 9 v. m. art.-vuur gehoord; hier kwam de 9e cav.-div. in gevecht. De comdt dezer div. had aan de afd. Wr. Str. gelast de losgelaten brug van Ecly des morgens vroeg weder in bezit te nemen en aan de bij de brug van Réthel gelaten comp. van het 60e regt om de verzameling van de div., welke N van Réthel zou plaats hebben, te dekken. Alle bewegingen moesten te 8 v. m. zijn Mgeloopen. Maar de D. waren de div. hier vóór en overal werd zij door vuur afgewezen. Vervolgens werd beproefd meer W., bij Chateau- Porcien, het plateau te bereiken, maar ook dit bleek onmogelijk. Daarop besloot de comdt der div. zich te bepalen tot het defen sief en de overgangen van de Aisne vast te houden. Hij zond hiervan bericht aan Dubois, die hem den last gaf den overgang bij Réthel, of meer W., te forceeren, om den vijand in de flank te kunnen aangrijpen. Een nieuwe poging wordt nu bij Chateau-Porcien en bij Blanzy gedaan, maar ook zij mislukt. De div. kan den verderen dag alleen met haar art. ingrijpen, die de hoogten N. van Barby onder vuur neemt. Zij bleef Réthel bezet houden. Intusschen drongen de brig. Blondlat en de 33e brig. (Moussy) langzaam, niettegenstaande het hevige vijandelijke art.-vuur, over de geheel open hellingen der ruggen door, in de richting Berton- court. Evenwel is men nog steeds zonder berichten van de 52e res-div. De R. flank is slechts ternauwernood beveiligd door de 2 esk. van het 7e reg. huz. en door het baton zouavan (Lachèze). Geluk kig voor de Fr., werd ook nu weer de aandacht der D. geheel op den aanval op Bertoncourt getrokken, waardoor elke poging om de zwakke R. flank te omvatten, achterwege bleef. Het 7e regt huz. toonde hier echter ook de noodige activiteit; beide esk. hebben zich op de 1. flank van den vijand kunnen plaatsen, tusschen den spoorweg en het bosch van Sorcy, vanwaar zij voortdurend zeer nauwkeurige berichten kunnen zenden. De hitte is zeer groot; men is verplicht onder het vijandelijk vuur water te doen aandragen; desniettemin blijven de Fr voort- dringen. Bij de Marokk. div. verrichten de batons Garilly en Vincent den aanval, ondersteund door 2 afdn art., die een zwaren strijd hebben met een sterke art.-macht in stelling N. van Bertoncourt. Te 3 n m 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 20