gelukt het deze batons zich meester te maken van den Z. O. rand van Bertoncourt. De D. doen met een sterke troepenmacht een tegenaanval, maar de Fr. art. neemt haar onder vuur en doet dien aanval in de geboorte reeds mislukken. Op dit oogenblik werd een vijandelijke colonne gesignaleerd op marsch naar Novy. Humbert zond een batt. Z. van deze plaats, die de colonne onder vuur nam en haar immobiliseerde. Meer W. had de 33e brig, ook terrein kunnen winnen, niettegen staande het hevig vijandelijk art.-vuur. 2 batons zijn ter hoogte van de hoeve Pernant gekomen, 1 baton heeft den Z. rand van Bertoncourt bereikt en een ander baton heeft zich meester gemaakt van de hoogte 148, N. van Réthel, waardoor de 1. flank van den aanval werd gedekt. De bij deze brig, behoorende afd. art. was tot aan den grooten weg vooruit gegaan en de res. der brig, bevindt zich bij hp. 110. Op den r. vleugel echter is de toestand ernstig. Hier had de 36e brig., nadat hare voorp. uit Auboncourt en de hoeve Bellevue waren geworpen, een aanval af te weren op Faux. Door een tegen aanval van een baton van het 77e regt werden de D. in Auboncourt teruggeworpen, maar het was den Fr. niet mogelijk dit dorp den D. te ontnemen. Te 1 n. m. verrichten de D. een nieuwen aanval, maar een tegen aanval van een baton van het 135e regt bracht de D. weer tot staan. Op dit oogenblik blijkt het, dat de art. bij deze brig, hare munitie bijna verschoten had en genoodzaakt was slechts langzaam te vuren. De brig, had zware verliezen geleden. Met het 135e regt en 1 baton van het 32e regt houden de Fr. de in vlammen staande dorpen Lucquy en Faux bezet, terwijl het 77e regt tusschen Chevrières en den spoorweg een 2e linie inricht. De art. komt in stelling op de hoogte N. van Amagne, gereed om de voorste troepen op te nemen, indien deze uit de daardoor bezette dorpen worden teruggeworpen. Tegen 2 n. m. is de toestand als volgt: Het 9e korps heeft bezet Faux, Lucquy, Novy, de hoogten tusschen Novy en Bertoncourt, de onmiddellijke omgeving van de hoeve Pernant, de Z. en W. randen van Bertoncourt. de hoogte 148, terwijl op den uitersten 1. vleugel de 9e cav.-div. de bruggen van Réthel vasthoudt. De D. art. is nog steeds zeer actief, maar de D. inf. begon tee kenen te vertoonen van verlies van aanvallend vermogen, van moreel. Zij week terug in de omgeving van Bertoncourt, terwijl bij Faux en Lucquy de aanval geheel tot staan was gekomen. Van de nevenkorpsen was in het geheel geen bericht ontvangen. Waar die waren, was onbekend; wel wist men, dat zij zich niet op den r. vleugel van het 9e korps bevonden. Te 2.30 n. m. wordt het bevel ontvangen om terug te trekken, daar de 52e res.-div. en het 11e korps voor den vijand zijn geweken. Op een open terrein als hier kan men verwachten, dat de terug- 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 21