tocht moeilijk zal zijn, wanneer de vijand de hoogten van Berton- court met art. bekroond heeft. Voor den terugtocht geeft Dubois een bevel uit, gelastende: dat de 36e brig, op de hoogten N. en O. van Coucy, (waar zich reeds een baton van het 135e regt bevindt) een achterhoede zal vormen die tot den avond zal stand houden, terwijl de brig, over de brug van Seuil zal terugtrekken; dat de 33e brig, en de Marokk. div. in verband met elkaar moe ten terugtrekken, gebruik makende van de bruggen van Réthel (indien mogelijk) en van Tugny, terwijl zij tot den avond achter hoeden moeten achterlaten op de thans door die troepen bezette hoogten. De div. comdtn ontvangen het bevel te 4.30 n. m. De beweging wordt in de grootste orde en langzaam uitgevoerd. Enkele afd. wachten zelfs met het teruggaan tot het aanbreken van de duisternis, niet daartoe door den vijand genoodzaakt, maar feitelijk hem tartende. Bij de Marokk. div. moeten de troepen, die bij Bertoncourt in gevecht zijn, geheel kale hellingen overschrijden, waarbij zij van hun eigen art. weinig steun hebben, omdat deze grootendeels gelijktijdig met die troepen moest terugtrekken. De Gen. Humbert trekt in échelons terug. Hij stelt zijn res. (het regt Cros) met een afd. art. op N. van Doux en Coucy en 1 bat. op hoogte 110 om zijn I. flank te dekken. Een bericht van de 9e cav.- div. meldde, dat een vijandelijk det., waarvan de sterkte niet had kunnen worden vastgesteld, beproefde Réthel binnen te dringen. De brig. Blondlat kon zich vrij gemakkelijk van den vijand los maken en trok terug zonder door de D. vervolgd te worden; de laatste afdn overschreden de Aisne te 9.30 n. m. De brig. Moussy had het wat moeilijker. Zij kon de bruggen van Réthel niet gebruiken, daar de vijand het kerkhof bezet had, zoodat zij evenals de brig. Blondlat, van de brug van Thugny gebruik moest maken. Hare art. bij hoogte 115 in stelling bren gende en beschermd door het door de Marokk. div. naar hoogte 110 gezonden baton kon zij zich echter ook zonder veel verliezen terugtrekken. Hierbij verrichtte de cav. een schitterend feit. De cav. der 17e div., bestaande uit 2 res. esk. van het 7e regt huz., die des morgens bij Réthel de verbinding hadden onderhouden met de 9e cav.-div., hadden zich, toen het den D. gelukte om het kerkhof te bezetten, moeten terugtrekken naar hoogte 92. Toen nu tegen 6 n. m. de Fr. hoogte 148 verlieten en de D. daarop haar bezetten, besloot de comdt der beide esk., ritmeester Desazars de Montgaillard, den terugtocht der inf. te vergemakkelijken en het nadringen der D. te voorkomen door een aanval. De cav. overschreed den spoorweg en nam als doel de art. ^n de mitrs, welke op hoogte 148 in stelling waren gebracht. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 22