Het gelukte niet deze hoogte te bereiken. Wel kon men eenige afdn, die reeds begonnen den weg te overschrijden, uit elkaar slaan. Maar het groote succes was, dat de aandacht der D. geheel door dezen aanval werd afgeleid en de brig. Moussy met rust werd gelaten. Onder den moreelen indruk van de verrassende charge, een noodzakelijke voorwaarde voor het bereiken van succes, staak ten de D. elke voorwaartsche beweging op dezen vleugel. Het spreekt van zelf, dat onder het hevige vuur de verliezen zeer hoog waren. Van de 250 ruiters kwamen er slechts 75 terug; de comdt was gesneuveld. Maar de esk. hadden hun taak vervuld! Op den r. vleugel kon de 36e brig., zonder ernstig door den vijand te worden gehinderd, zich uit het gevecht loswikkelen. Per slot van rekening was de terugtocht, die over het open terrein en met de Aisne in den rug, zich aanvankelijk moeilijk liet aanzien, vlot en zonder noemenswaardige verliezen verloopen. Het lijdt geen twijfel of deze uitslag was te danken aan de krachtige houding van het 9e korps, zoowel bij den aanval in het centrum en op den 1. vleugel, als bij de hardnekkige, zeer actieve verdediging op den r. vleugel, waardoor het moreel der D. zoozeer had geleden, dat voor het oogenblik de troepen onvoldoende aan- valsvermogen bezaten. Des avonds bevond zich het geheele 9e korps achter de Aisne, waarvan het de overgangen bezet hield, behalve die bij Réthel, welke waren opgegeven. De eenige vervolging, welke de D. inzetten, was het zenden van eenige afdn Z. van Réthel, die echter stootten op een te Biermes voor flankbeveiliging geplaatst baton, dat ze gemakkelijk afwees. De verliezen der Fr. waren zwaar. 80 officieren en 3000 man, waarvan 2/3 behoorde tot de 17e div., waren buiten gevecht gesteld. Het 9e korps had gestreden tegen 1 y2 legerkorps. Maar weder was de vijand tegengehouden en was het hem onmogelijk gemaakt de omtrekkende manoeuvre, welke het 5e Fr. leger van hét 4e had moeten scheiden en voor de Fr. funest had kunnen worden, uit te voeren. Van deze manoeuvre werd verder afgezien; voortaan bepaalde het 111e D. leger zich tot frontale gevechten. Hoe het bij de D. was blijkt wel uit een radiogram van den comdt van het He leger, dat Von Hausen door de ernstige gevechten aan de Aisne niet in staat was hem te steunen. Op 31 Aug. bleef elke poging van den kant van het Ille leger tot een vervolging der Fr. achterwege. Op 1 Sept. waren de D. niet in staat de voorp. en de achterhoeden der Fr. ernstig aan te grijpen en van 2 Sept. af werd afgezien van elke poging om den strategischen terugtocht der Fr. eenigermate ernstig te belemmeren. Terecht wordt aan Fr. zijde gezegd, dat de krachtige houding, vooral van het 9e korps, het 111e D. leger 3 kostbare dagen had doen verliezen. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 23