tief kader is opgeleid, het onderwijs eene aanmerkelijke uitbreiding kan ondergaan. Het bovenbeschreven stelsel werd toegepast bij het 20ste batal jon met alleszins gunstige resultaten. 7. ALGEMEENE ORDERS, door C. In verschillende jaargangen van de Indische mil. periodieken kan men beschouwingen lezen over de wijze van uitgifte, wijziging enz. van de algemeene orders en worden daarin eenige meer of minder practische wenken ter zake aangegeven. 't Is mogelijk, dat de inzenders van bedoelde beschouwingen later iets omtrent het lot van hunne voorstellen vernamen, op den buitenstaander moet het echter wel den indruk maken, dat van een en ander geen notitie wordt genomen, daar men als regel nimmer leest of merkt, dat van die wenken gebruik is of zal wor den gemaakt en het toch moeilijk is aan te nemen, dat die wenken alle onbruikbaar zouden zijn. Hoe het echter ook zij, de uitgifte van de A. O.'s en van de wijzigingen daarin is nog steeds op dezelfde wijze blijven door gaan, terwijl ook de nieuw verschijnende, steeds lijviger wordende bundels dezelfde onhandige inrichting bleven behouden. Het zal evenwel geen tegenspraak uitlokken, dat elke verande ring in de wijze van uitgifte, welke tot gevolg heeft, dat het gebruik en het bijwerken eenvoudiger en handiger worden en vooral min der van den zooveel beter te besteden tijd eischen, op elk bureau zal worden toegejuicht en zeer zeker niet in de laatste plaats op de bureaux der troepen-commandanten, waar men toch reeds over laden is met schrijfwerk. Hoewel nu onlangs weder een nieuwe „Verzameling" is ver schenen, kan het, waar wijzigingen van die orders, zoowel door de nieuwe benamingen van de militairen als door nieuwe bepalingen, te verwachten zijn, wellicht nog nut hebben hieronder op enkele zaken de aandacht te vestigen, waarbij vooropgesteld zij, dat allerminst aanspraak wordt gemaakt op de eenige goede oplossing. 1. Voor eenvoudiger raadpleging ware het wel gewenscht ge weest om bij de bewerking van den nieuwen bundel de gelegen heid te benutten om verschillende orders over dezelfde en soort gelijke onderwerpen in één order te vereenigen, op overeenkomstige wijze als is geschied bij A. O. 1916 No. 2, terwijl het mede aan beveling had verdiend verouderde orders te herzien c. q. te doen vervallen. Bezwaren had zulks niet kunnen opleveren, indien vóór in den bundel eene korte aanwijzing was opgenomen van de samenge voegde, gewijzigde of vervallen orders; in den thans verschenen 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 32