Wij kennen de houding der Permanente kaarteeringscommissie in deze aangelegenheid niet, wellicht is ook zij voor een voldongen feit geplaatst, doch het geopenbaarde vertrouwen, dat het militaire depar tement zonder meer een reeds getroffen besluit weet te waardeeren, is zeker bewaarheid. Het heeft zich eenvoudig daarbij neergelegd Hoe is de wensch tot afscheiding ontstaan, en is de urgentie aan de hand van de beschikbare gegevens aan te toonen? Het spreekt wel van zelve, dat de, in verhouding tot het overig deel van den Topografischen dienst, zooveel grootere wasdom van het reproductiebedrijf zijn zelfstandigheidsgevoel snel deed aan groeien. In 1916 werd de Heer Teillers tot Hoofd der reproductie benoemd. Hoewel o. i. te laat geschied, zou de officiëele erkenning van diens groote verdiensten zeker hebben kunnen leiden tot een wegnemen van de geleidelijk gerezen moeilijkheden in zijn positie. Zij heeft echter niet bijgedragen tot een betere vaststelling van het standpunt, dat de algemeene leiding en de direkte bedrijfs voering tegenover elkaar behooren in te nemen. Wij vermeenen dan ook, dat een niet tijdige overdracht van bepaalde bevoegd heden en een minder afdoende regeling der onderlinge verhou dingen belangrijk hebben bijgedragen tot den, na de gezagswis- seling bij den dienst, geopenbaarden wensch van het reproductie bedrijf naar grootere zelfstandigheid onder het Departement van Gouvernementsbedrijven. De omstandigheden, waaronder gewerkt moest worden, hebben dit sterk in de hand gewerkt. Bij de eischen, welke, voortspruitende uit een buiten elke ver houding toenemende vraag naar kaarten en illustratief werk In de Memorie van Antwoord werd 4 Juli 1922 verklaard, dat de kwestie der afscheiding bij de herkaveling van de taak der depar tementen van Algemeen bestuur waar zij geheel op haar plaats zou zijn geweest nader in overweging zou worden genomen. Den lOen d. a. v. vermeent het Volksraadlid 's Jacob (warm voorstander eener afscheiding, niettegenstaande hij de reproductie wenscht uitgebreid te zien o. a. met de verveelvuldiging van z e ek a a r t e n, en toegeeft, dat de Topografische dienst reeds thans zeer goed zou kunnen voldoen aan alle eischen, welke de praktijk stelt), dat door den Raad wel dadelijk eene beslissing ter zake kan worden genomen, omdat deze over alle gegevens i. c. het rapport der Commissie beschikt. Spre ker dient tot dat doel een motie in met de strekking tot oprichting van een afzonderlijke, centrale reproductieafdeeling te geraken. Hoe wel de Regeering geen aanleiding vindt Haar standpunt te herzien en het ter zake duskundige Volksraadlid van Sandick tegen de afscheiding waarschuwt, wordt de motie met 26 tegen 7 stemmen die van de Heeren Koesoemojoedo, Kan, Kiès, Kerkkamp, van Sandick, Aay en van den Voorzitter aangenomen. In 1882 was het de Gouverneur-generaal 's Jacob, die om utiliteits redenen vermeende af te moeten zien van de voorgenomen triangulatie van Sumatra en daardoor de Indische cartografie ernstig bedreigde; Nederland heeft dat gevaar toen afgewend. Het is wel een bijzonderheid, dat het in 1922 eveneens een 's Jacob moet zijn, die, overtuigd daar mede het belang van Indië te dienen, een wig slaat in het Indische kaarteeringsbedrijf. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 38