volkslectuur, jaarverslagen, onderwijs, voorschriften en boekwer ken enz. aan de techniek en capaciteit der Inrichting werden gesteld, moest het gemis van een centraal toezicht op den aard en de urgentie der geopenbaarde verlangens wel zeer sterk worden gevoeld. Hoe gewenscht ook, is een dergelijk direct toezicht on uitvoerbaar te achten. Al mocht men verwachten, dat de Kaartee- ringscommissie, ook reeds door haar wijze van samenstelling, een gunstigen invloed ter zake kon uitoefenen, de practijk doet zien, dat het College daartoe ongeschikt is. Voegt men daarbij den wensch van den Topografischen dienst om een ieder zooveel mogelijk ter wille te zijn, dan kan als vaststaande worden aange nomen, dat aan de inrichting veel moeilijke en tijdroovende werk zaamheden werden opgedragen, die, zoo al niet geheel overbodig, oantoch stellig niet onmisbaar kunnen worden genoemden daarom dngewenscht tot de gestadige uitbreiding hebben bijgedragen. Bij den overstelpenden arbeid, die gevraagd werd, had alle werk behooren uit te munten door strenge eenvoud van uitvoering. De sobere eischen der practijk maakten echter meer en meer plaats voor die van de kunst. Wij betreuren het, dat dit wellicht nergens meer uit het oog is verloren dan bij de reproductie van kaarten. Als gevolg van sterk vereenvoudigde arbeidsmethoden bij de samenstelling der kaarten, en van uitbreiding van het arbeidsveld tijdens de oorlogsjaren t. b. v. militaire eischen, werd de behoefte aan kaartenreproductie na 1916 steeds grooter. Waar alleen zeer belangrijke vereenvoudiging in de uitvoering het evenwicht zou hebben kunnen doen bewaren, is de een- en tweekleuren-netdruk tot het verleden gaan behooren, werd de legenda uitgebreid, het kleurenaantal vermeerderd en zijn steeds hoogere en wisselende eischen aan de reproductie gesteld. Voegt men daarbij de alom toenemende vraag naar veel illustratief werk en een minder vlotte materiëele voorziening tijdens de oorlogsjaren, dan zal het zeker geen verwondering baren, dat de Inrichting, tot een niet gering te schatten algemeen nadeel, vele jaren ten achter is ge raakt bij den topografischen veldarbeid 1). Men zal dien achterstand nimmer kunnen inhalen, tenzij, overal, zelfbeperking en strenge eenvoud in de eischen het wachtwoord worden. Dan eerst zal op afdoende en goedkoopere wijze dan door een voortdurende, veel geld verslindende uitbreiding de toestand van thans zich blijvend kunnen beteren. Ondervolgende staat geeft een overzicht van de prestatie der Inrichting gedurende de jaren 1915 t|m 1920. Door de uitgave van spoeddrukken moge dit nadeel gedeeltelijk onder vangen worden, de net-reproductie maakt zij niet overbodig en daarom draagt zij tot den achterstand bij. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 39