Departementen en onderdeelen. Kaarten Grafieken, foto's en platen 175 165 Depart. van Onderwijs 19 242 Depart. van L. N. H. 44 94 Depart. van B. 0. W. 85 96 Depart. van Gouv. bedrijven. 68 204 2) Depart. van Marine 7 5 Totaal 398 806 Is nu, vragen wij, een verhouding van 21 der uit een re productieoogpunt niet-primaire opdrachten tot de primaire, waarvan 1/3 alleen reeds behoort tot de tijdroovende reproductie t. b. v. de algemeene en militaire cartografie van Indië, geschikt om het karakter der Inrichting te veranderen en er een algemeen illustratief bedrijf van te maken? Is het juist te achten om het D. v. O. als eenheid te stellen tegenover alle andere departementen te samen als eenheid en aan de hand daarvan en van boven staande cijfers te concludeeren, dat afscheiding urgent is? Naar het voorkomt is de kaartenreproductie nog immer hoofd en ruggegraat van de aan de Topografische inrichting toebedeelde taak. Een algemeene versobering der behoeften en bijwerking van den achterstand in cartografisch werk zullen dit nog duidelijker aan het licht doen treden. Ondanks de gebreken van thans en in het verleden, kan bij verhoudingen èn behoeften als h. 1.1. worden aangetroffen, die taak nergens beter behartigd en nergens beter aan het algemeen en bijzonder staatsbelang getoetst worden dan binnen de grenzen van den algemeenen kaarteeringsdienst. Waar de urgentie niet uit cijfers spreekt, zou zij kunnen vol gen uit voordeelen van anderen, bijv. van organieken of hiërar- chischen aard. Onder die voordeelen willen wij gaarne de meerdere zelfstan digheid erkennen, welke het reproductiebedrijf in vergelijking van thans zal genieten. Waar thans tusschen zijn wenschen en de Regeering 2 autoriteiten staan, beiden ambtelijk geïnterresseerd bij zijn arbeid, zal er slechts èèn zijn, die dat veel minder is. De persoonlijkheid van den technischen bedrijfsleider zal geheel tot haar recht komen. Is dit echter in die mate gewenscht, behalve dan waar het de techniek betreft? Het zal er slechts toe leiden, dat de rollen verwisseld worden en de cartografie zich zal hebben te voegen naar de reproductie. In hoofdzaak voor Volkslectuur. 2). In hoofdzaak voor den P.T. T. dienst en voor de jaarverslagen der verschillende bedrijven. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 41